Premiera filmu "Daleko od nieba" w Ale kino!

Informacja prasowa /
https://www.filmweb.pl/news/Premiera+filmu+%22Daleko+od+nieba%22+w+Ale+kino-62288
W czwartek 1 lipca, o 20:10, ale kino! zaprasza na film rozpoczynający przegląd Kino Mówi: Gender - "Daleko od nieba". Przed seansem o pozornie idealnym świecie amerykańskiego przedmieścia lat 50. opowiedzą dziennikarka radia TOK FM Anna Laszuk i jej gość specjalny - amerykanistka i pisarka Agnieszka Graff.

Akcja "Daleko od nieba" toczy się w Ameryce lat 50., ale reżyser nie tyle rekonstruuje historyczną epokę, co świat filmowego melodramatu tego okresu. Korzystając z języka klasycznych filmów Douglasa Sirka, Todd Haynes opowiada historię, która tam nie mogłaby się wydarzyć. Cathy i Frank Whitaker (nominowana do Oscara Julianne Moore oraz Dennis Quaid) żyją tak, jakby byli bohaterami swojego ulubionego filmu: mają dom na bajkowym przedmieściu, pieniądze, podziw i szacunek sąsiadów. Są modelową parą, wzorem z Sevres urody, szyku i dobrego smaku. Wystarczy jednak, że wykroczą poza starannie wyrysowane przez społeczeństwo ścieżki, odejdą od swoich ról, a sen zamieni się w malowany pastelowymi barwami koszmar.

W rozmowie przed filmem Anna Laszuk oraz Agnieszka Graff opowiedzą o wydarzeniach, które w filmie Haynesa pojawiają się w dalekim tle, a które kształtowały Amerykę lat 50. Starannie wyznaczone społeczne normy dotyczyły wtedy niemal wszystkiego: od zasad zachowania się przy stole, do kwestii rasowych, seksualnych i obyczajowych.

***

W ramach lipcowego przeglądu Kino Mówi: Gender, kanał filmowy ale kino! pokaże pięć głośnych filmów z ostatniej dekady, poruszających problematykę kulturową płci i pokazujących, jak na przestrzeni lat zmieniały się kulturowe role kobiet i mężczyzn oraz społeczne postrzeganie homoseksualizmu. W programie przeglądu: "Daleko od nieba", "C.R.A.Z.Y", "Śniadanie na Plutonie", "Noce wiosennego upojenia" oraz "Godziny".

Premiera w każdy czwartek lipca, po 20:10. Emisję każdego tytułu poprzedzi spotkanie z gościem, prowadzone przez Annę Laszuk - dziennikarkę radia TOK FM, naczelną redaktorkę "Furii".

Więcej na www.gender.alekino.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones