Program Konkurs Kina Niezależnego na Festiwalu w Zamościu

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Program+Konkurs+Kina+Niezale%C5%BCnego+na+Festiwalu+w+Zamo%C5%9Bciu-63760
W trakcie XI Letniego Festiwalu Filmowego, który potrwa w Zamościu od 13 do 19 sierpnia, odbędzie się Konkurs Kina Niezależnego. Poniżej prezentujemy filmy zakwalifikowane do tegorocznej edycji, które powalczą o nagrody w wysokości 2000 zł w każdej z trzech kategorii: najlepszy film fabularny, najlepszy film dokumentalny, najlepszy film animowany. Fundatorem nagród jest sponsor Festiwalu firma Multimedia Polska.

Poza pięcioma blokami filmów konkursowych, na miłośników kina offowego czeka także pokaz specjalny z cyklu MultimediaOFF oraz cztery projekcje pozakonkursowe wśród których najbardziej oczekiwanym filmem będzie z pewnością "Prosta historia o miłości" w reżyserii Arkadiusza Jakubika. Pozostałe tytuły prezentowane poza konkursem to: "Mama, tata, Bóg i Szatan", "Dzieci Wehrmachtu", "Epidemia miłości".

W ramach pokazu specjalnego MultimediaOFF zaprezentowane zostanie film "Czarny" w reżyserii Dominika Matwiejczyka. "Czarny" to historia ok. 30 letniego mężczyzny. Przyjeżdża on po kilkunastu latach nieobecności do swojej rodzinnej wsi z dużego miasta, gdzie pracuje na dobrze płatnym stanowisku. Wyjechał zaraz po ukończeniu szkoły średniej. Wyjazd związany był z przeżyciami młodego wówczas Czarnego po tym jak jego matka załamała się nerwowo po odejściu ojca do innej kobiety i gdy w tajemniczych okolicznościach ojciec popełnił samobójstwo. Czarny chce odpocząć od intensywnej pracy w wielkim mieście i skupić się na dokończeniu zarzuconej kiedyś pracy doktorskiej. Już w pierwszy dzień poznaje kilkunastoletnią dziewczynę, Olę, która podaje się za jego przyrodnią siostrę.W rolach głównych Michał Żurawski, Mateusz Damięcki oraz Maria Niklińska.

Prezentowana poza konkursem "Prosta historia o miłości" w reżyserii aktora Arkadiusza Jakubika to debiut reżyserski. Film zdobył Nagrodę Główną Jury Konkursu Kina Niezależnego podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Po projekcji znany aktor spotka się z zamojską publicznością. Film, w którym główne role zagrali Rafał Maćkowiak ("Masz na imię Justine", "33 sceny z życia") oraz Magdalena Popławska ("39 i pół") to opowieść, w której poznajemy dwójkę scenarzystów podczas podróży pociągiem na Hel. Opowiadają nam historię kobiety i mężczyzny. Na oczach widzów próbują stworzyć fabułę scenariusza filmowego: prostej historii o miłości. Mamy więc kobietę (Marta) i mężczyznę (Aleks) i historię ich przypadkowego spotkania podczas pierwszego dnia wakacji, na trasie Łódź Kaliska - Hel. Aleks i Marta zaczynają rozmawiać. Na początku właściwie o niczym, bo ich rozmowa ślizga się po powierzchni, gładko przeskakuje z tematu na temat, wydaje się błaha i do bólu zwyczajna. Jednak z czasem zmienia się w coś więcej.

"Mama, tata, Bóg i szatan" to film dokumentalny w reżyserii Pawła Jóźwiaka-Rodana, który otrzymał za niego szereg nagród między innymi II Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Madrycie. Autor, przeprowadza odważną wiwisekcję, która ma odpowiedzieć, na pytanie, dlaczego jego rodzice się rozwiedli i po którym z nich odziedziczył osobowość. Jego ojciec jest pisarzem powieści porno i antyklerykałem. Mama - fanatyczną zwolenniczką Radio Maryja. Na przykładzie własnego życia, reżyser w sposób wyważony konstruuje metaforę współczesnej Polski z jej rozdarciami, jakie dokonały się po 1989 roku. Psychologiczne śledztwo doprowadzi do zabawnych, ale i bolesnych wniosków.

"Dzieci Wehrmachtu" to dokument, w reżyserii Mariusza Malinowskiego. Malinowski zagląda z kamerą na Śląsk, gdzie wcielanie Polaków do niemieckiej armii było powszechnym zjawiskiem. Przewodnikiem reżysera w tej podróży jest Alojzy Lysko - jedno z tytułowych dzieci Wehrmachtu. Jego ojciec zginął, walcząc pod przymusem dla Hitlera. Dzieło Malinowskiego to przede wszystkim opowieść o tożsamości narodowej, której nie zdołała zniszczyć nawet historyczna zawierucha.  

"Epidemia miłości", film dokumentalny Macieja Piwowarczuka, zawiera wypowiedzi ośmiorga osób uczestniczących w Powstaniu Warszawskim. Wspomnienia  dotyczą przede wszystkim Jedna z ówczesnych panien młodych w żółtą była ubrana w bluzkę ze spadochronu. Osobliwe były też prezenty podarowane na tę okoliczność (kąpiel w wannie), a także same obrączki, które pleciono z drutu lub elementów uzbrojenia. Mimo wszystkich przeciwności, jakie mieli przed sobą ówcześni młodzi ludzie, ich uczucia były na tyle silne, a determinacja by związać się węzłem małżeńskim tak wielka, że nawet po wielu latach małżonkowie wspominają chwile z rozrzewnieniem.

I Blok konkursowy (108’):
Na północ od Kalabrii; dokumentalny, reż. Marcin Sauter, prod. Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, 68’
Lidia; fabularny, zdj. Karol Pupiec, reż. Łukasz Ryszkowski. 23’
Viva Maria! dokumentalny, reż. Agnieszka Smoczyńska, prod. Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, 17’
 
II Blok konkursowy (93'):
Warszawiak, Tubylec i Maciuś; fabularny, reż. Paweł Słomkowski, 29’
Potwierdzenie; dokumentalny, reż. Arczi, 5’
Tak nam się usiadło; fabularny, zdj. Leszek Buzderewicz, reż. Tomasz Drabek, 20’
Najlepsze kąski na wagonach; dokumentalny, reż. Jakub Pączek, 20’
Teza; animowany, reż. Tomasz Cechowski, Grzegorz Paluch 2’
Przypis do rubryki sen; fabularny, reż. Michał Brożonowicz, 6’
Basen; dokumentalny, reż. Krzysztof Nowicki, 11’
 
III Blok konkursowy (105'):
Matka; dokumentalny, reż. Jakub Piątek, prod. Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, 11’
Dar; fabularny, reż. Jakub Brzękowski, 10’
Spacer z przewodnikiem; dokumentalny, reż. Maciej Cendrowski, 11’
Manyfields; fabularny, reż. Artur Michalik, 43’
Pogodna; dokumentalny, reż. Renata Gabryjelska

IV Blok konkursowy (126'):
Http://; fabularny, reż. Bartosz Kruhlik, 12’
Narodziny wolności; dokumentalny, Jerzy Jernas, 44’
Street feeling; fabularny, reż. Kristoffer Karlsson Rus, prod. Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, 17’
Kobieta poszukiwana; dokumentalny, reż. Michał Marczak, prod. Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, 15’
Złapani w sieci; fabularny, reż. Ben Talar, 10’


Filmeweb jest patronem medialnym XI Letniego Festiwalu Filmowego. Sponsorem głównym Festiwalu jest PGE Zamojska Korporacja Energetyczna SA, zaś sponsorami Multimedia Polska oraz Urząd Miasta Zamość. Więcej na stronie http://www.filmowelato.com/.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones