Rozpoczynają się pierwsze semestry akademii filmowych w Kinie Nowe Horyzonty

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Rozpoczynaj%C4%85+si%C4%99+pierwsze+semestry+akademii+filmowych+w+Kinie+Nowe+Horyzonty-119859
Rozpoczynają się pierwsze semestry akademii filmowych w Kinie Nowe Horyzonty
źródło: materialy promocyjne
W tym tygodniu startują pierwsze semestry obu Akademii Filmowych we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Nowe programy przygotowały Akademia Polskiego Filmu i Akademia Kina Światowego.


Nowy program Akademii Kina Światowego ułożony został z uwzględnieniem badań nad Nową Historią Kina. Podczas zajęć najwybitniejsi filmoznawcy z różnych ośrodków akademickich będą skupiać się nie tylko na filmowych arcydziełach i ich autorach, ale przede wszystkim na kulturowym i instytucjonalnym kontekście historii kina, zapraszając uczestników akademii do dyskusji, które będą odbywały się po wykładach i projekcjach filmowych. Porozmawiamy między innymi o archeologii kina, wielu twarzach wczesnego kina, pierwszych filmach animowanych, początkach dokumentalizmu filmowego, przełomie dźwiękowym i wszystkich barwach kina. Oprócz pierwszych klasycznych filmów braci Lumière i Georgesa Mélièsa, będzie można zobaczyć mniej znane przykłady kina atrakcji z całego świata zrealizowane w latach 1896-1916 (Crazy Cinématographe), czy debiut filmowy Asty Nielsen"Przepaść" (1910), który przetarł szlak filmom pełnometrażowym.

Program Akademii Polskiego Filmu, która współtworzona jest z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Filmoteką Narodową, również został odświeżony. W zestawie zaproponowanym przez wybitnego historyka polskiego kina – prof. Tadeusza Lubelskiego, znalazły się między innymi takie filmy, jak "Pan Tadeusz" (1928), "Dziesięciu z Pawiaka" (1931) "Strachy" (1938), "Czy Lucyna to dziewczyna?" (1934), "Przygoda na Mariensztacie" (1953) i "Zimowy zmierzch" (1956). Uczestnicy kursu będą mogli zatem obejrzeć nie tylko jedne z pierwszych filmów zrealizowanych na ziemiach polskich – "Pruska kultura" (1908), "Bestia" (1917), "Ludzie bez jutra" (1919), ale również prześledzić drogę, jaką przeszło nasze kino od modelu historyczno-patriotycznego, przez kino gatunków i kino artystyczne aż do socrealizmu i próby jego przełamywania.

O zasadach uczestnictwa przeczytacie na www.kinonh.pl. Do wyboru jest karnet na wszystkie spotkania oraz wstępy na wykłady połączone z projekcjami poszczególnych filmów.

Obie Akademie można włączyć do studenckich planów zajęć. Dowiedzcie się wszystkiego TUTAJ.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones