Trump chce "Czwartej władzy" w Białym Domu

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Trump+chce+%22Czwartej+w%C5%82adzy%22+w+Bia%C5%82ym+Domu-126464
Najnowszy film Stevena Spielberga "Czwarta władza" zadebiutuje 12 stycznia nie tylko we wszystkich amerykańskich kinach, ale też w Białym Domu. Na specjalne życzenie Donalda Trumpa film zostanie wyświetlony w przyszły weekend zespołowi prezydenta i jego rodzinie. 


Taka praktyka nie jest niczym nowym – od dekad studia zgadzały się na udostępnianie premierowych filmów na użytek Białego Domu. Zaskakujące jest natomiast to, że między Spielbergiem oraz gwiazdami produkcji – Tomem Hanksem i Meryl Streep –  a Trumpem istnieje nieukrywany, wielokrotnie wyrażany w mediach konflikt. 

Sam Spielberg podkreślał nawet, że zależy mu na jak najszybszej realizacji filmu, by przypomnieć, jak ważne jest, aby media zachowały swoją niezależność, szczególnie w czasach prezydentury Trumpa

Streep natomiast wielokrotnie krytykowała politykę prezydenta, za co ten nazwał ją na Twitterze m.in. przecenianą gwiazdą. 

Hanks udzielił z kolei wywiadu, w którym zaznaczył, że nie pojawi się na premierze w Białym Domu i także ostro skrytykował drogę, jaką Trump wytyczył Ameryce.

"Czwarta władza" przedstawia autentyczne zmagania dwojga wydawców gazety "The Washington Post" Katherine Graham (Streep) i Ben Bradlee (Hanks), którzy walczyli z najwyższymi władzami o prawo do ujawnienia szokujących tajemnic, przez cztery dekady ukrywanych przez najwyższe władze USA.

Film zadebiutuje w polskich kinach 16 lutego.