Volker Schlöndorff w Szkole Wajdy

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Volker+Schl%C3%B6ndorff+w+Szkole+Wajdy-128672
W najbliższy wtorek (19 czerwca) Szkoła Wajdy zaprasza na wykład reżysera oscarowego "Blaszanego bębenka", Volkera Schlöndorffa. Spotkanie z niemieckim filmowcem odbędzie się w godzinach 10.00 - 13.00.Szkoły Wajdy w ramach programu Ekran+ zaprosiła do siebie jednego z ważniejszych filmowców XX wieku, laureata canneńskiej Złotej Palmy. Autora takich dzieł jak "Blaszany bębenek", "Homo Faber" czy chociażby "Król Olch". Mistrzowski wykład poświęcony relacji reżyser-aktor odbędzie się w ramach stałej współpracy szkoły z tym cenionym twórcą. Volker Schlöndorff należy bowiem do grona wykładowców Szkoły Wajdy obok takich  mistrzów kina jak Wojciech Marczewski, Idiko Enyedi, Marcel Łoziński, Udayan Prasad czy niedawny canneński triumfator – Paweł Pawlikowski.

Tegoroczny gość to jeden z twórców tzw. nowego kina niemieckiego. Szkołę filmową ukończył w Paryżu, praktykując pod okiem takich filmowców jak Alain Resnais czy Jean Pierre Melville. Dość szybko zyskał międzynarodową sławę za sprawą debiutanckich "Niepoków wychowanka Törlessa" (1966), którzy byli nominowani do Złotej Palmy w Cannes, a ostatecznie wyjechali z festiwalu z nagrodą FIPRESCI. W roku 1979 premierę miał jeden z głośniejszych jego obrazów, czyli wspomniany już "Blaszany bębenek", zrealizowany na podstawie książki Güntera Grassa pod tym samym tytułem. Film zdobył Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, a także Złotą Palmę w Cannes. Na ekranie obok Davida Benneta czy Kathariny Thalbach pojawili się także polscy aktorzy: Daniel Olbrychski, Marek Walczewski i Zygmunt Hübner.  Inne ważne dzieła  Schlöndorffa to "Utracona część Katarzyny Blum" (1975), "Miłość Swanna" (1984), "Opowieść podręcznej" (1990)  czy "Dyplomacja" (2014).

Uwaga: Wstęp na spotkanie jest wolny, jednak ze względu na ograniczoną przestrzeń, obowiązuje rezerwacja miejsc. Prosimy o bezpośredni kontakt (mail zwrotny, telefon) w sprawie akredytacji i deklarację chęci przeprowadzenia wywiadu z reżyserem.
Udostępnij: