WIDEO: Poznajcie "Okupowanych", serial Jo Nesbø i producentów trylogii "Millennium"

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/WIDEO%3A+Poznajcie+%22Okupowanych%22%2C+serial+Jo+Nesb%C3%B8+i+producent%C3%B3w+trylogii+%22Millennium%22-114659
Ale kino+ zaprasza na premierę norweskiego serialu "Okupowani". Będziecie go mogli oglądać od 2 grudnia co środę o godz. 20.10.

Z tej okazji mamy dla Was spot zapowiadający serial. Klip znajdziecie poniżej:
Niedaleka przyszłość. Stany Zjednoczone uniezależniły się od zagranicznych dostaw surowców i wycofały z NATO. Wojna domowa na Bliskim Wschodzie spowodowała wstrzymanie wydobycia w tym regionie. Norwegia, która pozostaje jednym z największych dostawców ropy naftowej i gazu, decyduje się na wstrzymanie eksploatacji złóż. Głównym impulsem do podjęcia tej decyzji jest dewastacja środowiska naturalnego, co Norwegia boleśnie uświadomiła sobie podczas huraganu "Maria". Żywioł zabił ponad 700 osób i spustoszył kraj. W obliczu zmian, Unia Europejska stanęła przed największym energetycznym kryzysem w historii.

Decyzja rządu Norwegii powoduje ostrą reakcję w stolicach państw europejskich i Moskwie. Rosja, we współpracy z Unią Europejską, przechodzi do działania. Zostaje porwany premier Norwegii, rosyjskie oddziały przejmują platformy wydobywające ropę na Morzu Północnym. W Norwegii rozpoczyna się rosyjska okupacja. Choć pokojowa i przeprowadzona "w białych rękawiczkach", budzi bunt wśród części społeczeństwa. Między rosyjskimi dygnitarzami, norweskimi politykami a grupami opozycyjnymi dochodzi do politycznej gry. Kogo nazwać zdrajcą, a kto będzie lojalny wobec siebie, najbliższych i kraju? Jak zachowa się naród pod obcymi rządami? Czy nowego znaczenia nabierze słowo patriotyzm?

"Okupowani" to najdroższy w historii Norwegii serial telewizyjny – budżet na nakręcenie 10 odcinków wyniósł prawie 11 mln euro. Produkcję sygnuje Jo Nesbø – popularny na całym świecie, w tym również w Polsce, norweski pisarz, autor bestsellerowych kryminałów jak "Czerwone gardło", czy wydane w tym roku "Krew na śniegu" i "Więcej krwi".

Nesbø jest pomysłodawcą fabuły serialu. Ta - mimo, że fikcyjna - wzbudziła wiele kontrowersji. Rosja potępiła serial argumentując, że kreuje krzywdzące stereotypy. Jednak pomysł na "Okupowanych" pojawił się dwa lata przed rozpoczęciem zdjęć. W tym czasie życie dopisało swój rozdział: Rosja zajęła Krym, a na wschodnich krańcach Ukrainy wybuchła wojna domowa. Jak wspomina Jo Nesbø w rozmowie z Guardianem: Kiedy przedstawiłem swój pomysł na serial, spotkałem się z zarzutem, że jest zbyt naciągany. Ostatnie wydarzenia na Ukrainie pokazały, że nawet najbardziej szalony scenariusz może się stać realny.

Za produkcję odpowiada studio Yellow Bird, specjalizujące się w wysokiej klasy znakomitych serialach i filmach. Dość, by przywołać szwedzkie i brytyjskie ekranizacje "Wallandera", czy serial kryminalny "Irene Huss", które premierowo w Polsce pokazywało Ale kino+. To również ze stajni Yellow Bird wyszły adaptacje trylogii "Millennium". Polska premiera telewizyjna "Okupowanych" w środy, od 2 grudnia, od 20:10 w Ale kino+.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones