Wenecja 2008: Złoty Lew czai się do skoku

Filmweb / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Wenecja+2008%3A+Z%C5%82oty+Lew+czai+si%C4%99+do+skoku-45730
Choć festiwal w Wenecji powoli dobiega końca, dziennikarzom obecnym na imprezie trudno jest wytypować potencjalnego zwycięzcę. Wciąż powtarzają się komentarze, że tegoroczna edycja była serią artystycznych niewypałów. Podobno najciekawsze filmy można było zobaczyć poza konkursem głównym, np. w sekcji Venice Days. Tutaj brylowała polska "Rysa" - jeden z najgłośniej oklaskiwanych tytułów. Po projekcji obrazu Michała Rosy pojawiły się pytania, dlaczego nie znalazł się on wśród konkurentów o Złotego Lwa. "Rysę" bardzo często przyrównuje się do niemieckiego "Życia na podsłuchu", które rok temu zdobyło Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Weneckie zachwyty dobrze rokują na przyszłość - Rosa może stać się triumfatorem festiwalu w Gdyni, a także stanąć do wyścigu po statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej.

 

Wróćmy jednak do konkursu głównego. Poruszenie wśród weneckich widzów wywołał nowy film Kathryn Bigelow ("K-19") pt. "The Hurt Locker". To historia amerykańskich saperów, którzy każdego dnia narażają swoje życie w Iraku. Obraz trzyma w napięciu jak skoki Adama Małysza, ale najważniejsza jest wiwisekcja psychiki żołnierzy mogących zginąć z powodu przecięcie niewłaściwego kabelka. Część komentatorów zarzuciła Bigelow, iż zrezygnowała w swoim filmie z kontekstu politycznego. Może i dobrze - nudne publicystyczne buły przejadły się już wszystkim. Czas na analizę. Barbara Hollender pisze w relacji, że "The Hurt Locker" to "pierwszy naprawdę ważny .

 

Dobre na ogół recenzje zbiera również Jonathan Demme za "Rachel Getting Married". Twórca takich obrazów jak "Milczenie owiec" czy "Filadelfia" miał w ostatnich latach problemy ze znalezieniem dla siebie miejsca w kinie. Czy podrabianie skandynawskiej Dogmy okazało się receptą na zasilenie nadwątlonych sił artystycznych? Bohaterką filmu jest kobieta (jnieświeża Anne Hathaway), która wraca do domu po odsiadce spędzonej na odwyku. Zbliża się ślub jej siostry, więc rodzina próbuje odgrywać przykładną komórkę społeczną. Z czasem pojawia się coraz więcej rys i pęknięć, a z kiczowatego obrazka zaczyna się wydostawać ciemna maź dawnych urazów i nieodkupionych win. Jeśli jurorom nie znudziło się jeszcze machanie kamerą na prawo i lewo, dzieło Demme'a ma chyba szansę na jakąś nagrodę.

Zwycięzców festiwalu poznamy już jutro. Filmweb zadba oczywiście o to, by nasi drodzy Czytelnicy mieli najświeższe informacje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones