Wiemy, kto otrzyma honorowe Oscary

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Wiemy%2C+kto+otrzyma+honorowe+Oscary-88602
Rada Zarządzająca Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej wybrała laureatów przyznawanych przez siebie nagród.


Honorowego Oscara otrzymają: kaskader Hal Needham, dokumentalista D. A. Pennebaker oraz popularyzator sztuki George Stevens Jr. Oscar za działalność humanitarną trafi do filantropa Jeffreya Katzenberga.
 

Hal Needham to legendarny kaskader, który pracował przy ponad 300 filmach, m.in. "Płonących siodłach", "Małym wielkim człowieku" i "Chinatown". Jest laureatem Oscara za osiągnięcia techniczne. Pracował również jako reżyser. Jego debiutem w tej roli był "Mistrz kierownicy ucieka".


D.A. Pennebaker to pionier współczesnego dokumentu, autor ponad 20 pełnometrażowych filmów, m.in. "Don't Look Back" i "Monterey Pop". Uznawany jest za jednego z inicjatorów ruchu direct cinema. Jednym z pierwszych dokonań tego nurtu był jego film "Primary".


George Stevens Jr. spędził całe życie na konserwacji kinowych zabytków i upowszechnianiu filmu. Jest założycielem Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Pod jego kierownictwem AFI rozpoczął przyznawanie nagrody za całokształt dokonań, a także zaczął organizować szereg edukacyjnych inicjatyw.


Jeffrey Katzenberg to filantrop i producent filmowy. Od lat angażuje się w akcje zbierania pieniędzy na edukację, sztukę i walkę z problemami zdrowotnymi. Gdy przez dwie dekady był przewodniczącym Funduszu Filmowego i Telewizyjnego, udało mu się zgromadzić ponad 200 milionów dolarów na rzecz instytucji. Regularnie udziela się w różnych fundacjach. Jest szefem DreamWorks Animation.

Oscar Honorowy przyznawany jest za całokształt dokonań oraz wyjątkowy wkład w rozwój sztuki filmowej. Oscar za działalność humanitarną trafia do osób, które przysłużyły się przemysłowi filmowemu poprzez swoją działalność na rzecz innych.