Znamy zwycięzców 8. American Film Festival we Wrocławiu

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Znamy+zwyci%C4%99zc%C3%B3w+8.+American+Film+Festival+we+Wroc%C5%82awiu-125596
Wielkie święto amerykańskiego kina we Wrocławiu dobiega końca. Podczas dzisiejszej gali zamknięcia poznaliśmy zwycięzców 8. American Film Festival.

Tradycyjnie Jurorem AFF była publiczność, głosująca na swoje ulubione filmy. Spośród 13 fabuł w sekcji Spectrum najlepszym okazał się "Szczęściarz" Johna Carrolla Lyncha, w którym swoją ostatnią rolę zagrał Harry Dean Stanton.  Wciela się on w samotnika poszukującego odpowiedzi na sens przemijania, a pomaga mu w tym plejada gwiazd, z Davidem Lynchem na czele.

Nasz wywiad z reżyserem możecie obejrzeć poniżej:

 
Ze wszystkich 10 dokumentów w sekcji American Docs publiczność nagrodziła "Pracę" Jairusa McLeary'ego i Gethina Aldousa – zapis z wizyty w jednym z najgorszych miejsc na świecie, będący jednocześnie formą niecodziennej terapii. W filmie obserwujemy grupę bohaterów pozwalających dwa razy do roku zamknąć się w osławionym więzieniu Folsom.

W tym roku, po raz pierwszy w historii AFF, nową sekcją był Konkurs Ale Kino+. Wyłonione spośród najwierniejszych widzów festiwalu Jury wybrało 3 z 10 filmów, które w nagrodę, w ciągu najbliższych miesięcy, trafią na antenę Ale kino+.

Konkurs Ale Kino+ zwyciężyły:

"Złote wyjście" Alexa Rossa Perry'ego – "za ukazanie zwykłych życiorysów zwykłych ludzi w sposób niezwykle melancholijny, nostalgiczny i emocjonalny",

"Beach Rats" Elizy Hittman – "za subtelne i pełne empatii podjęcie wątków dojrzewania i odkrywania własnej seksualności",

"Mizogini" Onura Tukela – "za brawurową, ironiczną i niepokojąco aktualną diagnozę społeczno-polityczną, która śmieszy, przeraża i smuci jednocześnie".