[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/2110168/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":732,"rate":7.547814207650274,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/2110168/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":13,"rate":6.230769230769231,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/2110168/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":1,"rate":6,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,5
732 oceny gry aktorskiej
Barbara Wypych

Laureatka Grand Prix za wybitną osobowość sceniczną, nagrody ufundowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrody dla najbardziej elektryzującej aktorki oraz Nagrody łódzkich dziennikarzy dla największej indywidualności na 33. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

W 2015 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Debiutowała rolą Withy w spektaklu Grzegorza Wiśniewskiego Kamień, za którą otrzymała wiele nagród, w tym Nagrodę dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF w Warszawie. W październiku 2017 zagrała pierwszoplanową rolę żeńską w spektaklu Macieja Englerta Psie serce, na podstawie opowiadania Michała Bułhakova. Na scenie partneruje m.in. Krystynie Jandzie, Katarzynie Gniewkowskiej, Krzysztofowi Wakulińskiemu czy Borysowi Szycowi. Współpracuje ze stołecznym Och-Teatrem stworzonym przez Krystynę Jandę i Marię Seweryn.

W 2017 roku otrzymała Nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę Marty w spektaklu Teatru Telewizji Krzywy domek w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, na Festiwalu Teatroteka Fest.

Była nominowana do Nagrody "Talenty Trójki" w kategorii Teatr.

Na dużym ekranie debiutowała w filmie Filipa Bajona "Panie Dulskie". U boku Bogusława Lindy zagrała w ostatnim filmie Andrzeja Wajdy Powidoki. W kryminalnej produkcji Canal+ "Kruk. Szepty słychać po zmroku" w reżyserii Macieja Pieprzycy wcieliła się w postać policjantki Kaśki, jednej z głównych ról kobiecych. Obok Tomasza Karolaka i Piotra Adamczyka zagrała w mini serialu "Trzecia połowa", emitowanym na żywo podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 (Rosja). Gra w serialu opartym na powieści Ałbeny Grabowskiej reżyserowanym przez Piotra Trzaskalskiego "Stulecie Winnych".

Posiada wykształcenie muzyczne. Jest absolwentką szkoły muzycznej w klasie fortepianu i fletu poprzecznego. Śpiewa w zespole "Ministerstwo Brzmienia". W filmie "Śpiewający obrusik" Mariusza Grzegorzka wykonywała piosenkę "List do matki" z repertuaru Violetty Villas.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 11 stycznia 1992

miejsce urodzenia: Kalisz, Polska

wzrost: 166 cm

W 2016 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych