Katarzyna Gniewkowska 

7,4
4 060 ocen gry aktorskiej
Katarzyna Gniewkowska
Katarzyna Gniewkowska to polska aktorka filmowa, serialowa i teatralna. Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie oraz średniej szkoły muzycznej w klasie skrzypiec. Pochodzi z artystycznej rodziny, zarówno jej ojciec Jerzy Gniewkowski, jak i ciocia Teresa Gniewkowska- Ejmont są aktorami.Wraz z mężem Robertem Kępką mają dwójkę dzieci: córkę Paulę oraz syna Macieja.

Studia na krakowskiej PWST zakończyła w 1985 roku rolą księżniczki w "Księciu Homburgu" Kleista, którą zagrała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Ze sceną tą aktorka była związana przez cztery sezony do roku 1987. Wtedy to zmieniła angaż i przeniosła się do Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, gdzie pracowała nieprzerwanie do roku 2013. Tam zagrała m.in. Elwirę w "Don Juanie", Karen w sztuce Shepparda "Przerżnąć sprawę" (kreacja ta przyniosła aktorce nagrodę w Kaliszu), Irenę Solską w wyreżyserowanym przez Jerzego Jarockiego "Grzebaniu" - kompilacji sztuk Witkacego, a także księżnę Irinę Wsiewołodowną w "Szewcach" Witkacego, których reżyserem również był Jarocki. Współpraca z Krystianem Lupą jest najistotniejszym spotkaniem artystycznym w jej dorobku.Wystąpiła w jego "Braciach Karamazow", jako Grusza (za tę rolę otrzymała w 2000 roku Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza), "Malte" czy "Lunatykach".

Od września 2013 jest aktorką Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie występuje w spektaklach: "Tango" w reż. Jerzego Jarockiego (od 10 maja 2011 roku zastąpiła Grażynę Szapołowską), "Śluby panieńskie" oraz "Fredraszki" w reż. Jana Englerta. W 1987 roku szturmem zdobyła serca widzów grając Jadwigę Chrząstkowską w kostiumowej komedii romantycznej Zbigniewa Kuźmińskiego "Między ustami a brzegiem pucharu", nakręconej według powieści Marii Rodziewiczówny. Wystąpiła ponadto w telewizyjnych filmach "Pomiędzy wilki" (reż. Jerzy Janicki), "Romeo i Julia z Saskiej Kępy" (reż. Edward Skórzewski) i "Gdańsk'39" (reż. Zbigniew Kuźmiński). Pojawiała się również w epizodycznych rolach w takich serialach jak: "Na dobre i na złe" czy "Na Wspólnej". Aktorka współpracowała z nieistniejącym już krakowskim odziałem Teatru Telewizji. Widzowie pamiętają artystkę z takich spektakli jak "Siostrzyczki", "Zagubieni", "Wesele Figara". Uznanie widzów zdobyła w ostatnich latach rolami w popularnych serialach: "Czas Honoru", "Majka" oraz "Szpilki na Giewoncie".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 25 października 1962

miejsce urodzenia: Katowice, Polska

wzrost: 170 cm

mąż Andrzej Kępka, 2 dzieci: Paula i Maciej
W 1985 roku ukończyła Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (Polska).
Była brana pod uwagę do roli Judyty w "Ja wam pokażę!". Ostatecznie angaż otrzymała Grażyna Wolszczak.
Jest córką aktora, Jerzego Gniewkowskiego.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych