Ben Affleck

Benjamin Géza Affleck-Boldt

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/125/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":42572,"rate":7.501667762848821,"desc":"oceny"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/125/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":980,"rate":7.739795918367347,"desc":"ocen"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenarzystów","link":"/person/ajax/roles/125/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":771,"rate":7.957198443579767,"desc":"ocen"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/125/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":196,"rate":7.61734693877551,"desc":"ocen"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Głosu","link":"/person/ajax/roles/125/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":9,"rate":7.777777777777778,"desc":"ocen"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/125/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":6,"rate":8.166666666666666,"desc":"ocen"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/125/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":4,"rate":7.5,"desc":"oceny"}}]
7,5
42 572 oceny gry aktorskiej
Ben Affleck to niezwykle ciekawa postać - aktor, należący do młodego pokolenia, który zdążył już zasłynąć jako scenarzysta, uhonorowany Oscarem i Złotym Globem. Te prestiżowe nagrody otrzymał za "Buntownika z wyboru" Gusa Van Santa, film, do którego scenariusz napisał wspólnie z Mattem Damonem - swoim najbliższym przyjacielem jeszcze z czasów dzieciństwa. 
Ben dorastał wychowywany tylko przez matkę, która rozwiodła się z mężem - alkoholikiem, gdy syn skończył 11 lat. 
Affleck od najmłodszych lat interesował się aktorstwem. Najpierw były to krótkie filmiki reklamowe, potem seriale telewizyjne i wreszcie filmy kinowe (w 1992 roku zagrał w "Więzach przyjaźniRoberta Mandella). Jednak w Hollywood, do którego przyjechał gnany marzeniem o błyskawicznej karierze, nie przyjął go entuzjastycznie. Dopiero spotkanie z Kevinem Smithem, w 1993 roku, przyniosło zwrot w jego karierze aktorskiej. W 1995 roku zagrał w reżyserowanych przez Smitha "Szczurach supermarketu", a dwa lata póżniej w "W pogoni za Amy" tego samego twórcy. Te role oraz udział w kontrowersyjnej "Dogmie" Smitha, pozwoliły uznać Afflecka za aktora należącego do nurtu niskobudżetowego kina niezależnego. Nie znaczy to jednak, iż Ben stroni od występów w widowiskowych przebojach kasowych - dowodem jest zwłaszcza jego udział w "ArmageddonieMichaela Baya.
Wielką pasją i ambicją aktora jest również reżyseria.
Dzieciństwo Bena nie należało do najszczęśliwszych. Jego rodzice rozwiedli się, gdy miał dwanaście lat. Wraz z bratem został pod opieką mamy. Od najmłodszych lat marzył o aktorstwie. Ze swoim przyjacielem Mattem Damonem zapisał się na zajęcia teatralne. Przed kamerą zadebiutował w serialu "The Voyage of Mimi". Po maturze Ben i Matt postawili wszystko na jedną kartę. Przeprowadzili się do Los Angeles. Statystowali w serialach i filmach kinowych. Coraz częściej dostawali bardziej znaczące, choć epizodyczne role. Ich drogi powoli rozchodziły się. Matt nawiązał kontakt z wpływowymi twórcami, podczas gdy Ben zaangażował się w środowisko kina niezależnego. Ponownie spotkali się w roku 1997 na planie filmu "Buntownik z wyboru", do którego sami napisali scenariusz. Otrzymali za niego Oscara. Dla obu okazało się to przepustką do dalszej kariery. Od tego czasu Affleck wystąpił w wielu filmach, zarówno komercyjnych, jak i niskobudżetowych, m.in. "W pogoni za Amy", "Armageddon", "Pearl Harbor", "Daredevil".
Benjamin Geza Affleck urodził się 15 sierpnia 1972 roku w Berkeley, w mieście położonym w stanie Kalifornia, w Stanach Zjednoczonych. Jego brat, Casey Affleck, jest również aktorem. On sam aktorstwem interesował się już od dzieciństwa. Po kilku mniej znaczących rolach szansę dał mu niezależny reżyser Kevin Smith, powierzając mu postać Shannona w "Szczurach z supermarketu". Przełomowym rokiem w jego karierze okazał się jednak rok 1997, gdy wystąpił w kolejnym filmie tego reżysera pt. "W pogoni za Amy" i otrzymał swojego pierwszego Oscara za scenariusz do "Buntownika z wyboru". Obraz ten okazał się niesamowitym sukcesem i sprawił, że Ben stał się znaną na całym świecie gwiazdą. Później wystąpił w takich filmach jak: "Zakochany Szekspir", "Armageddon" czy "Pearl Harbor". Po mniej ambitnych rolach w produkcjach, które spotkały się z negatywnymi opiniami krytyków, Affleck spróbował swoich sił w reżyserii. Za "Gdzie jesteś, Amando" otrzymał nagrodę od Bostońskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych jako najlepszy nowy twórca filmowy. "Miasto złodziei" z 2010 roku, które wyreżyserował to kolejny sukces w jego dorobku. W 2013 roku otrzymał swojego pierwszego Złotego Globa oraz wiele innych prestiżowych nagród i nominacji za reżyserię filmu pt. "Operacja Argo".
W 1998 roku związany był z aktorką Gwyneth Paltrow. W 2002 roku rozpoczął się jego bardzo medialny, dwuletni związek z Jennifer Lopez, który mimo zaręczyn, zakończył się w 2004 roku. Na planie filmu "Daredevil" Affleck poznał swoją przyszłą żonę, Jennifer Garner. Para pobrała się w 2005 roku i doczekała trójki dzieci: Violet, Seraphiny i Samuela.