Cole Sprouse 

Cole Mitchell Sprouse

8,4
10 597 ocen gry aktorskiej
Cole Sprouse
Cole i jego brat bliźniak Dylan przyszli na świat 4 sierpnia 1992 roku we włoskiej miejscowości Arezzo jako dzieci rodowitych Amerykanów, Melanie Wright i Matthew Sprouse'a. Matka bliźniąt uczyła w szkole we Włoszech. Dylan swoje imię otrzymał od imienia poety Dylana Thomasa, natomiast Cole od muzyka jazzowego Nata Kinga Cole'a.

Bracia swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęli już w wieku 6 miesięcy. Od roku 1993 do 1998 wspólnie portretowali postać najmłodszego dziecka, Patricka Kelly'ego, w serialu "Grace w opałach". Wyjątkowo udany okazał się dla nich rok 1999, kiedy zadebiutowali również na wielkim ekranie. Wystąpili wtedy w hicie kinowym z udziałem Adama Sandlera "Super tata", w którym wcielali się w postać Juliana, a następnie w dużej produkcji "Żona astronauty" u boku Johnny'ego Deppa i Charlize Theron.

Od roku 2000 do 2002 Cole występował w niezwykle popularnym serialu telewizyjnym "Przyjaciele", wcielając się w postać Bena Gellera, syna Rossa. W 2002 roku bracia zostali zaangażowani do filmu Dana Carveya "Mistrz kamuflażu", w którym sportretowali postać młodego Pistachio. W tym samym roku mieli też okazję kolejny raz współpracować z Adamem Sandlerem, tym razem udzielając głosu w animacji "Osiem szalonych nocy". Rok 2004 z kolei przyniósł bliźniakom rolę Jeremiaha w "The Heart Is Deceitful Above All Things".

Od roku 2005 do 2008 bracia grali we własnym sitcomie "Nie ma to jak hotel", w którym odgrywali role bliźniąt Zacka i Cody'ego, a od roku 2009 do 2012 w "Nie ma to jak statek", który stanowił kontynuację serialu.

Poza karierą aktorską chłopcy, podobnie jak inne słynne bliźniaczki Olsen, podpisali w 2005 roku umowę z Dualstar Entertainment w celu stworzenia własnej marki Sprouse Bros. Umowa obejmowała między innymi stworzenie własnej kolekcji odzieżowej, a także wydawanie magazynu "Sprouse Bros. Code", który był przeznaczony dla chłopców wieku 8-14 lat. Pierwszy egzemplarz magazynu został wydany 18 lipca 2006 roku.

W 2007 roku firma Simon & Schuster wydała serię książek przygodowych braci o nazwie "Sprouse Bros. 47 R.O.N.I.N.". Książki te opowiadają o 15-letnich bliźniakach Tomie i Mitchellu (są to także drugie imiona Dylana i Cole'a), którzy dowiadują się, że ich ojciec i kamerdyner są członkami grupy walczącej z oszustami i przestępcami.

W 2010 roku Cole i jego brat zostali przyjęci na Uniwersytet Nowojorski. Bliźniacy postanowili zawiesić swoją karierę aktorską i w latach 2011-2015 zajęli się studiowaniem. Cole ukończył uczelnię z tytułem licencjata na kierunku archeologia. Po otrzymaniu dyplomu podjął na krótko pracę w tej dziedzinie, uczestnicząc w wykopaliskach i pracując w laboratorium. Poza tym aktor interesuje się też fotografią. Od 2011 roku prowadzi stronę internetową, na której umieszcza wykonywane przez siebie zdjęcia. Miał też okazję współpracować jako fotograf z kilkoma magazynami poświęconymi modzie takimi jak "Teen Vogue" czy "W".

W lutym 2016 roku Cole został zaangażowany do roli Jugheada Jonesa w serialu "Riverdale", który miał premierę w styczniu 2017 roku. W 2019 roku zagrał również w dramacie "Trzy kroki od siebie", występując u boku Haley Lu Richardson.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 4 sierpnia 1992

miejsce urodzenia: Arezzo, Włochy

wzrost: 182 cm

Kryształowa Statuetka
Zdobył 3 nagrody Kryształowa Statuetka, 7 innych nagród oraz 11 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Ma starszego o 15 minut brata bliźniaka, Dylana.
Wraz z bratem Dylanem jest współautorem serii książek "Sprouse Bros. 47 R.O.N.I.N." publikowanych w latach 2007-2008, na którą składają się następujące tytuły:
- "Episode 1: The Revelation";
- "Episode 2: The Showdown";
- "Episode 3: The Getaway";
- "Episode 4: The Siege";
- "Episode 5: The Betrayal";
- "Episode 6: The Comeback".
Początkowo w serialu ''Riverdale" był przesłuchiwany do roli Archiego Andrewsa (K.J. Apa), ale bardziej spodobała mu się postać Jugheada Jonesa, którą ostatecznie zagrał.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Fantastycznie zagrał Willa :) zakochałam się. To spojrzenie oczu i ten uśmiech pod którym się rozpływam :) Czy tylko mi przypominał w tym filmie DiCaprio?

dostał role w serialu: "Riverdale" <3

oglądałam bloopersy z przyjaciół, skubany znał wszystkie kwestie na pamięć... widać, że się przykładał, bo znał też kwestie rossa i rachel

Oglądam ten serial głównie dla niego i jego postaci. Pokazuje coraz więcej "powłok", ale nadal pozostaje niezwykle tajemniczy i nieprzewidywalny. Uważam, że spisuje się w tej roli bezbłędnie. Obejrzałam z Colem kilka produkcji, ale myślę, że szybko nadrobię zaległości. Bardzo mnie zaciekawił :D

Jaghead! <3
Kocham i tyle.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones