James Woods I

James Howard Woods

7,9
10 476 ocen gry aktorskiej
James Woods I
James Woods należy do najinteligentniejszych aktorów Hollywood (jego IQ wynosi ponad 180). W wieku zaledwie kilku lat nauczył się grać na gitarze, a podczas nauki w szkole średniej studiował jednocześnie matematykę na uniwersytecie. Chciał zostać chirurgiem okulistą, niestety nieszczęśliwy wypadek uniemożliwił realizację tych planów. Szyba spadła mu na ramię, prawie ucinając rękę i uszkadzając arterię. Lekarze założyli Woodsowi ponad dwieście szwów, a także przeprowadzili kilka operacji, które umożliwiły mu powrót do sprawności. Niestety, mimo ich wysiłków, James nie mógł już grać na gitarze, a tym bardziej pracować jako chirurg. Zdecydował się więc na zawód aktora. Po kilku nieudanych próbach osiągnięcia sukcesu na scenach teatralnych, swoją uwagę skupił na filmie. 

W 1972 roku zadebiutował przed kamerami rolą w filmie Elia Kazana "Goście", a rok później wystąpił u boku Roberta Redforda i Barbry Streisand w obrazie "Tacy byliśmy". Pierwszą kreacją, którą zwrócił na siebie uwagę, była postać żydowskiego artysty w serialu "Holocaust". W 1979 roku wzbudził zachwyt krytyków rolą w obrazie "Cebulowe pole". Pięć lat później wystąpił w głośnym filmie Sergio Leone "Dawno temu w Ameryce", a w 1987 roku otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara za kreację w dramacie Olivera Stone'a "Salwador".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 kwietnia 1947

miejsce urodzenia: Vernal, Utah, USA

wzrost: 183 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 6 innych nagród oraz 24 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. <a href=http://www.filmweb.pl/Person?id=101319>Kathryn Morrison</a> (31.08.1980 - 1983, rozwód); 2. <a href=http://www.filmweb.pl/Person,id=584382>Sarah Owen</a> (02.06.1989 - 1990, rozwód)
James Woods jest oficerem Departamentu Policji Los Angeles w rezerwie.
Aktor Michael Jeffrey Woods jest jego bratem.
Reżyser Quentin Tarantino złożył mu pięć różnych ofert, by zagrał w filmie "Wściekłe psy". Jednak jego agent odrzucił je wszystkie bez jego wiedzy, ponieważ stawki jakie oferował reżyser były niższe od tych, za które aktor zazwyczaj pracował. Kiedy Woods dowiedział się o tym fakcie, zwolnił swojego agenta.