Renny Harlin 

Renny Lauri Mauritz Harjola

6,4
1 155 ocen pracy reżysera
Renny Harlin
Renny Harlin urodził się 1959 roku, w Finlandii. Jest reżyserem i producentem. Wybiera różne gatunki, tworząc dramaty, komedie, sensacje, a nawet horrory.

Harlin robił filmy z najróżniejszymi gwiazdami kina. Wyprodukował m.in. "Blast from the Past" z Alicią Silverstone, Christopherem Walkenem, Brendanem Fraserem i Sissy Spacek. W 1991 roku zadebiutował jako producent filmem "Historia Rose", który był nominowany do Oscarów w kategoriach: Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa (Laura Dern) i Najlepsza Aktorka Drugoplanowa (Diane Ladd).

Pierwszy sukces jako reżyser, Harlin osiągnął filmem "Koszmar z ulicy Wiązów IV". Sukces przyniósł mu także sequel nakręcony w 1990 roku - czyli "Szklana Pułapka 2", hit z Brucem Willisem w roli głównej. W 1993 został reżyserem i producentem filmu "Na Krawędzi", jednej z ciekawszych produkcji z Sylvestrem Stallone. Tym filmem potwierdził swoją dobrą formę.

Harlin zdobył w swej karierze sporo prestiżowych nagród, m.in. dwukrotna nominacja do International Fantasy Film Award na festiwalu Fantasporto. Zdobył również nagrodę Independent Spirit Award. Reżyser miał swoje wzloty, ale także i upadki. Był trzykrotnie nominowany do Złotych Malin. Dwa razy w kategorii "Najgorszy reżyser" i za "najgorszy film" ("Cliffhanger").

W 2001 roku, nakręcił kolejny obraz z Sylvestrem Stallone, na podstawie jego scenariusza, pt. "Wyścig".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 15 marca 1959

miejsce urodzenia: Riihimäki, Finlandia

wzrost: 193 cm

Independent Spirit
Zdobył Independent Spirit, 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Geena Davis (18.09.1993 - 21.06.1998, rozwód)
Proponowano mu reżyserię filmu "GoldenEye". Ostatecznie za kamerą stanął Martin Campbell.
Odrzucił ofertę reżyserii filmu "Speed". Angaż ostatecznie otrzymał Jan de Bont.
Początkowo to on miał być reżyserem filmu "Obcy 3", jednak zrezygnował, aby nakręcić "Szklaną pułapkę 2". Ostatecznie za kamerą stanął David Fincher.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych