Patricia Rooney Mara

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/883208/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":18002,"rate":8.179868903455171,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/883208/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":106,"rate":8.10377358490566,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/883208/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":51,"rate":7.647058823529412,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/883208/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":5,"rate":7.8,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producentka"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/883208/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":4,"rate":7,"desc":"oceny","profession":"pracy producenta"}}]
8,2
18 002 oceny gry aktorskiej
Rooney Mara
Posiadająca trójkę rodzeństwa - dwóch braci: Daniela i Conora, oraz siostrę Kate - Patricia Rooney Mara przyszła na świat w amerykańskiej rodzinie o irlandzko-włoskich korzeniach. Rodzice Timothy Christopher Mara i Kathleen McNulty zapewnili jej solidną edukacje, której ukoronowaniem był dyplom uzyskany w 2010 roku na Uniwersytecie Nowojorskim.
Jako inspirację do podjęcia około 2005 roku kariery aktorskiej wymienia się na ogół jej mamę, z którą jako dziecko Rooney oglądała stare filmy (co ciekawe: w szkole średniej zagrała ona tylko w jednej jedynej sztuce teatralnej) oraz działalność starszej siostry, również profesjonalnej aktorki. Po paru mniej znaczących rolach na dużym i małym ekranie, przełomem w jej karierze stał się rok 2010. Pierwszą ważną rolą był udział w nowej wersji jednego z klasycznych horrorów, "Koszmarze z ulicy Wiązów", a drugą zagranie w obsypanym nagrodami "The Social Network". Właśnie na planie tego ostatniego obrazu aktorka zwróciła na siebie uwagę reżysera Davida Finchera, co z kolei doprowadziło do obsadzenia jej w głównej roli anglojęzycznej adaptacji powieści Stiega Larssona "Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (2009)Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet". W toku przygotowań do produkcji Rooney zostawiła w tyle nie byle jakie konkurentki, bo do zagrania Lisabeth Salander brane były pod uwagę między innymi Natalie Portman i Mia Wasikowska. Charyzmatycznie zinterpretowana przez Mara postać doświadczonej przez życie, genialnej biseksualnej hakerki zaskarbiła sobie uznanie krytyki oraz nominacje do Złotego Globu i Oscara. Osiągnięty sukces przyniósł także propozycję wystąpienia u boku Ryana Goslinga w "Lawless", którego reżyserem jest Terrence Malick.
Obok pracy aktorskiej Rooney Mara poświęca się intensywnie działalności charytatywnej (założyła między innymi fundację Faces of Kibera), do której zamiłowanie wyniosła z domu rodzinnego.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 kwietnia 1985

miejsce urodzenia: Bedford, Nowy Jork, USA

wzrost: 160 cm

Złota Palma
Zdobyła Złota Palma, 4 inne nagrody i 17 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Złota Palma Najlepsza aktorka za film Carol w roku 2015
Ma trójkę rodzeństwa: starszego brata Daniela, starszą siostrę Kate i młodszego brata Conora.
Jest założycielką charytatywnej fundacji "Faces of Kibera", pomagającej sierotom ze slumsów Kibera, w stolicy Kenii - Nairobi.
Była rozważana do głównej roli w filmie "Poradnik pozytywnego myślenia". Ostatecznie jednak angaż otrzymała Jennifer Lawrence.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych