Rooney Mara 

Patricia Rooney Mara

8,1
22 844 oceny gry aktorskiej
Rooney Mara
Posiadająca trójkę rodzeństwa - dwóch braci: Daniela i Conora, oraz siostrę Kate - Patricia Rooney Mara przyszła na świat w amerykańskiej rodzinie o irlandzko-włoskich korzeniach. Rodzice Timothy Christopher Mara i Kathleen McNulty zapewnili jej solidną edukacje, której ukoronowaniem był dyplom uzyskany w 2010 roku na Uniwersytecie Nowojorskim.
Jako inspirację do podjęcia około 2005 roku kariery aktorskiej wymienia się na ogół jej mamę, z którą jako dziecko Rooney oglądała stare filmy (co ciekawe: w szkole średniej zagrała ona tylko w jednej jedynej sztuce teatralnej) oraz działalność starszej siostry, również profesjonalnej aktorki. Po paru mniej znaczących rolach na dużym i małym ekranie, przełomem w jej karierze stał się rok 2010. Pierwszą ważną rolą był udział w nowej wersji jednego z klasycznych horrorów, "Koszmarze z ulicy Wiązów", a drugą zagranie w obsypanym nagrodami "The Social Network". Właśnie na planie tego ostatniego obrazu aktorka zwróciła na siebie uwagę reżysera Davida Finchera, co z kolei doprowadziło do obsadzenia jej w głównej roli anglojęzycznej adaptacji powieści Stiega Larssona "Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (2009)Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet". W toku przygotowań do produkcji Rooney zostawiła w tyle nie byle jakie konkurentki, bo do zagrania Lisabeth Salander brane były pod uwagę między innymi Natalie Portman i Mia Wasikowska. Charyzmatycznie zinterpretowana przez Mara postać doświadczonej przez życie, genialnej biseksualnej hakerki zaskarbiła sobie uznanie krytyki oraz nominacje do Złotego Globu i Oscara. Osiągnięty sukces przyniósł także propozycję wystąpienia u boku Ryana Goslinga w "Lawless", którego reżyserem jest Terrence Malick.
Obok pracy aktorskiej Rooney Mara poświęca się intensywnie działalności charytatywnej (założyła między innymi fundację Faces of Kibera), do której zamiłowanie wyniosła z domu rodzinnego.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 kwietnia 1985

miejsce urodzenia: Bedford, Nowy Jork, USA

wzrost: 160 cm

Złota Palma
Zdobyła Złota Palma, 4 inne nagrody oraz 20 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Ma trójkę rodzeństwa: starszego brata Daniela, starszą siostrę Kate i młodszego brata Conora.
Jest założycielką charytatywnej fundacji "Faces of Kibera", pomagającej sierotom ze slumsów Kibera, w stolicy Kenii - Nairobi.
Była rozważana do głównej roli w filmie "Poradnik pozytywnego myślenia". Ostatecznie jednak angaż otrzymała Jennifer Lawrence.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Do tych którzy krytykuja jej grę aktorską w filmie ''Dziewczyna z tatuażem''...Nie rozumiem jak mozna sceny gwałtu oraz sceny jak mści sie na swoim kuratorze nie uznac za bardzo dobrą grę aktorską....(a takie sceny do najłatwiejszych nie należą) Dziewczyna byla genialna....

Co jest o tyle dziwne, że jeszcze dwa-trzy tygodnie temu była mi całkiem obojętna, no i dawno wyrosłem z tego typu adoracji ekranowych pań.

Nie wiem co się zmieniło, ale tuż przed seansem "Carol" wiedziałem, że będzie mi się podobać i tak też się stało. Od tego momentu jeszcze bardziej ją polubiłem, jestem sajko...

... zwłaszcza po roli w "Carol". jest jednocześnie dziewczęca i kobieca, naturalna, bezpretensjonalna, świeża i w jakiś taki niewinny sposób autentyczna. niecierpliwie czekam na jej kolejne role, myślę, że dopiero się rozkręca :)

Jedna ze zdolniejszych aktorek młodego pokolenia. Bardzo ją lubią

wizualnie jest zajeb...sta!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones