Stanley Kubrick

8,9
13 434 oceny pracy reżysera
W 1989 r. Kubrick rozpoczął pracę nad filmem "A.I. Sztuczna inteligencja" zainspirowany krótkim utworem Briana Aldissa pt. "Supertoys Last All Summer Long". Nie zdążył jednak ukończyć tego dzieła, gdyż w pierwszej kolejności zajął się "Oczami szeroko zamkniętymi". Po jego śmierci projektem zajął się Steven Spielberg - jego film miał premierę w 2001 roku.
Kubrick po latach zabronił jakichkolwiek pokazów kinowych i telewizyjnych swojego debiutanckiego filmu zatytułowanego "Strach i pożądanie".
15. sierpnia 1947 Kubrick otrzymał licencję pilota.
Kubrick z reguły wykorzystywał w swoich filmach wcześniej skomponowaną muzykę. Rzadko angażował do tej roli kompozytorów muzyki filmowej.
W latach 50. Kubrick i Calder Willingham (współautor scenariusza "Ścieżek chwały") pracowali nad adaptacją powieści Stefana Zweiga "The Burning Secret", lecz zmiany w szefostwie MGM zastopowały te prace. Film powstał dopiero w 1988 roku w reżyserii Andrew Birkina, asystenta Kubricka na planie "2001: Odysei Kosmicznej".
Chciał nakręcić film o życiu słynnego złodzieja Willie Suttona. Nie doszło niestety do realizacji tego pomysłu.
Zaproponowano mu wyreżyserowanie "Egzorcysty", ale odmówił. Przeznaczone dla niego miejsce zajął William Friedkin.
Miał wyreżyserować film "Dwa oblicza zemsty", ale ubiegł go Marlon Brando.
Aby zrealizować pierwszy film, "Strach i pożądanie", jego ojciec musiał spieniężyć swoją polisę ubezpieczeniową i pożyczyć pieniądze od wuja reżysera. Film kosztował 10 tysięcy dolarów.
Jednym z jego wymarzonych, ale nigdy nie zrealizowanych projektów, była biografia Napoleona Bonaparte. Reżyser przeczytał setki książek jemu poświęconych i w latach siedemdziesiątych napisał już nawet podstawy scenariusza. Jednakże problemy ze znalezieniem pieniędzy na film powodowały odkładanie jego realizacji z roku na rok. Kubrick ostatecznie porzucił projekt.
W 1964 roku założył wytwórnię filmową Hawk Films.
W latach 50. rozważał zekranizowanie powieści "The Killer Inside Me" Jima Thompsona. Ostatecznie zrezygnował z projektu na rzecz "Zabójstwa", a film "Morderca we mnie" powstał w 2010 roku, reżyserem został Michael Winterbottom.
Był zainteresowany wyreżyserowaniem filmu na podstawie książki "Pachnidło" Patricka Süskinda. Ostatecznie jednak film "Pachnidło: Historia mordercy" nakręcił Tom Tykwer, kilka lat po jego śmierci.
Na początku lat 60. on i Harris rozważali adaptację powieści "The Passion Flower Hotel" Rogera Longrigga. Ostatecznie porzucili projekt, gdyż nie byli w stanie nabyć praw do ekranizacji książki. Powieść została zekranizowana w 1978 roku, reżyserem filmu "Leidenschaftliche Blümchen" został André Farwagi.
Scenarzysta Daniel Waters początkowo chciał, aby wyreżyserował film "Śmiertelne zauroczenie". Ostatecznie angaż otrzymał Michael Lehmann.
Był zainteresowany reżyserią filmu "Most na Renie". Ostatecznie angaż otrzymał John Guillermin.
Początkowo miał reżyserować film "Obrona zamku". Ostatecznie jego miejsce zajął Sydney Pollack.
W 1945 r. ukończył William Howard Taft High School (Nowy Jork, USA).
Odrzucił ofertę wyreżyserowania filmu "Wywiad z wampirem". Ostatecznie angaż otrzymał Neil Jordan.
W latach 60. John Lennon zaproponował Kubrickowi realizację filmowej adaptacji trylogii "Władca Pierścieni" Tolkiena. W filmie mieli zagrać The BeatlesLennon jako Gollum, McCartney jako Frodo Baggins, Starr jako Sam Gamgee, a Harrison miał zagrać Gandalfa. Ostatecznie Kubrick odmówił i aktorski film "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia" wyreżyserował Peter Jackson.
Zmarł na atak serca w Harpenden (Anglia, Wielka Brytania). Został pochowany na terenie swojej rezydencji Childwickbury Manor w Childwick Green (Anglia, Wielka Brytania).
Na początku lat 90. XX w. Kubrick planował nakręcić film pt. "Wartime Lies" na podstawie powieści Louisa Begleya, ale do realizacji tego przedsięwzięcia nie doszło.
Ma młodszą siostrę, Barbarę.
Nie rozmawiał o swoich filmach w trakcie ich kręcenia. Po ich ukończeniu nie oglądał ich (podobnie jak Woody Allen).
Planował nakręcenie filmu na podstawie "Wahadła Foucaulta" Umberto Eco. Pisarz jednak nie zgodził się, gdyż nie był zadowolony z ekranizacji swojego "Imienia róży" oraz dlatego, iż Kubrick chciał samodzielnie napisać scenariusz do filmu.
Po zarzutach, jakoby "Mechaniczna pomarańcza" była inspiracją dla gangów młodocianych przestępców, wycofał film z dystrybucji w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkał, i zastrzegł, iż nie chce, by film pokazywano w tym kraju przed jego śmiercią.
Jest jednym z założycieli Directors Guild of Great Britain (związku reżyserów brytyjskich).
Rozważano go do wyreżyserowania filmu "Paragraf 22". Zastąpił go Mike Nichols.
Zaproponowano mu wyreżyserowanie "Lombardzisty", ale odmówił. Angaż otrzymał Sidney Lumet.
Odrzucił ofertę reżyserii filmu "Egzorcysta II: Heretyk". Angaż otrzymał John Boorman.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones