Zofia Czerwińska 

7,5
8 376 ocen gry aktorskiej
Zofia Czerwińska
Popularna polska aktorka Zofia Czerwińska urodziła się 19 marca 1933 roku w Poznaniu. Po ukończeniu PWST w Krakowie pod koniec 1957 roku debiutowała na scenie. W latach 1957-58 występowała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, 1958-60 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, 1960-61 w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Stała się znana nie tylko z seriali telewizyjnych, w których gra zwykle role komediowe, ale także z estrady, filmu i teatru. Przez kilkanaście lat była aktorką estradową i filmową, od 1979 występowała w Teatrze Syrena w Warszawie. Zamieszkała na warszawskim Powiślu.

Mówiano o niej, że jest aktorką charakterystyczną, ona sama to potwierdzała i dodawała: "Całe szczęście!". Rola, która przyniosła jej dużą popularność - to pani Balcerkowa z serialu "Alternatywy 4"(1983), gdzie pomagała mężowi opiekować się gołębiami, niestety z nie najlepszym skutkiem...

Stworzyła postaci bardzo lubiane i cenione przez widzów. Role tzw. "równej kobitki". W serialu Jerzego Gruzy "Czterdziestolatek"(1974), potem "Czterdziestolatek - 20 lat później"(1993) jako Zosia Nowosielska pracowała na budowie, a potem prowadziła pizzerię "Angelo"... Na dużym ekranie zagrała w takich komediach jak: "Lekarstwo na miłość"(1965) Jana Batorego jako kelnerka w kawiarni CDT, "Rejs"(1970) Marka Piwowskiego w roli uczestniczki rejsu, "Poszukiwany - poszukiwana"(1972) Stanisława Bareji jako ex-gosposia Karpielów, "Miś"(1980) Stanisława Bareji w roli Ireny, kandydatki na żonę Ochódzkiego, "Och, Karol !"(1985) Romana Załuskiego jako matka tytułowgo bohatera czy "Złoto dezerterów"(1998) Janusza Majewskiego w roli garbuski w hoteliku.

Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 19 marca 1933

data śmierci: 13 marca 2019

miejsce urodzenia: Poznań, Polska

dwukrotnie zamężna: 1. Leszek (rozwód); 2. Paweł (rozwód)
W 1957 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (Polska).
W 2008 roku została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Zmarła w Warszawie (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

13 marca zmarła Zofia Czerwińska. ✟
Pokój jej duszy . . .

jw.

bo to bardzo sympatyczna aktorka, choć jej postać w Kiepskich mogliby napisać trochę bardziej sympatyczną

Dla mnie ona zawsze będzie Balcerkową z Alternatyw 4 i Ireną z Misia. rozbawiała mnie do łez swoim tekstem ,, jak ktoś całe życie mieszkał w mieście to się do wiochy za Chiny nie przyzwyczai " albo jak płaczę gdy Balcerek nie widzi gołębi. A w kiepskich to się marnuje ale cóż z czegoś trzeba żyć.

Jest wspaniała. Nie bez powodu uznana za Królową Epizodów ;) Najbardziej utkwiła mi w pamięci w filmie "Brunet wieczorową porą" (wtedy kiedy Roman [główny bohater] pomyłkowo do niej zadzwonił. Powiedziała kilka słów a tak zapadła mi w pamięci :P Fajna jest.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones