Recenzja wyd. DVD filmu

Persona non grata (2005)
Krzysztof Zanussi
Zbigniew Zapasiewicz
Nikita Michałkow

Wszyscy jesteśmy podejrzani

Film Krzysztofa Zanussiego "Persona non grata" okazał się jedną z najciekawszych i najczęściej nagradzanych rodzimych produkcji ubiegłego roku. Obraz zdobył miedzy innymi 4 Orły - Polskie Nagrody ...
Film Krzysztofa Zanussiego "Persona non grata" okazał się jedną z najciekawszych i najczęściej nagradzanych rodzimych produkcji ubiegłego roku. Obraz zdobył miedzy innymi 4 Orły - Polskie Nagrody Filmowe, przyznawane przez Koło Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Złote Taśmy oraz dwie nagrody podczas ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni.

Mimo deszczu nagród i wyróżnień oraz z reguły pozytywnych recenzji "Persona non grata" nie cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności, gromadząc w kinach zaledwie 26 tysięcy widzów. Jest nadzieja, że dużo większa grupa osób zdecyduje się sięgnąć po ten film na nośniku DVD, na którym obraz Zanussiego właśnie się ukazał.

Pierwsze wrażenie edycja robi bardzo dobre. Plastikowe pudełko zapakowane jest w eleganckie kartonowe etui, które atrakcyjnie wygląda na półce. Rozczarowanie przychodzi z chwilą, kiedy włożymy płytkę do czytnika i zapoznamy się z listą dodatków, których jest stosunkowo niewiele.

Ich eksplorację polecam rozpocząć od materiału zatytułowanego "Jak powstawał film", z którego dowiemy się jak doszło do realizacji "Persona non grata" i jak przebiegała praca na planie. O swojej pracy opowiadają aktorzy i członkowie ekipy, a całość ilustrowana jest zdjęciami z planu.

Warto poświęcić kilkanaście minut również "Refleksjom reżysera" - materiałowi zrealizowanemu w trakcie spotkania Krzysztofa Zanussiego z publicznością podczas ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni. W "Refleksjach" autor "Barw ochronnych" opowiada o swojej pracy, inspiracjach, współpracownikach i filozofii życiowej, w myśl której, warto być idealistą, mimo, że ci zawsze przegrywają.

Ostatni materiał filmowy nosi tytuł "Relacja z festiwalu w Gdyni" i jest krótkim zapisem fragmentu z uroczystości wręczenia nagród Krzysztofowi Zanussiemu i Nikicie Michałkowowi podczas gali zakończenia ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Listę dodatków uzupełniają zwiastuny filmowe oraz tekstowe informacje na temat reżysera i aktorów.

Jak na tak głośną produkcję wydanie DVD filmu nieco rozczarowuje. Firma Vision wydając wcześniej na DVD "Pręgi", czy "Dzień świra" udowodniła, że jest w stanie przygotować dużo lepsze edycje z wieloma ciekawymi dodatkami specjalnymi. Niemniej jednak warto sięgnąć po płytę, choćby dla przyjemności obcowania z samym filmem.
1 10 6
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?
4% użytkowników uznało tę recenzję za pomocną (54 głosy).
Udostępnij:
$data.name
Agnieszka Majewska
Rozrachunek z przeszłością, różnice polityczne i pokoleniowe, wybory moralne to tematy, które porusza film Krzysztofa Zanussiego. Reżyser przyzwyczaił nas do kina, które ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 67%