Świat

Simpsonowie

Simpsonowie (1989) 20th Century Fox
Simpsonowie (1989) 20th Century Fox
Simpsonowie
{"id":"19","linkUrl":"/world/Simpsonowie-19","alt":"Simpsonowie","imgUrl":"https://fwcdn.pl/cwpo/00/19/19/16.3.jpg"}

Uniwersum stworzone przez amerykańskiego rysownika Matta Groeninga, na które dziś składają się: film kinowy, gry wideo, komiksy, a nawet park rozrywki. Najważniejszym elementem pozostaje jednak serial animowany "Simpsonowie", który nadawany jest nieprzerwanie od 1989.

Akcja "Simpsonów" rozgrywa się w fikcyjnym mieście Springfield. Nie ma ono bezpośredniego odniesienia do żadnego z miejsc geograficznych w Stanach Zjednoczonych. Twórcom zależało, by było na tyle uniwersalne, aby mogło reprezentować każdy region USA. Głównymi bohaterami są członkowie rodziny Simpsonów: Homer (reprezentujący stereotypy dotyczące klasy robotniczej: jest niekompetentny, leniwy, lubi piwo), Marge (cierpliwa i pozytywnie nastawiona do świata żona głównego bohatera, odznaczająca się charakterystyczną fryzurą), Bart (najstarsze z trójki dzieci, rozrabiaka, który nie uznaje autorytetów), Lisa (inteligentna, zaangażowana politycznie i społecznie 8-latka) oraz Maggie (najmłodsze dziecko; niemal nigdy nie mówi, a kiedy już przemawiała, to głosu użyczały jej gwiazdy ekranu w tym Elizabeth Taylor, James Earl Jones i Jodie Foster).

Twórcą rodziny Simpsonów jest Matt Groening. Pierwotnie pojawiali się oni w serii animowanych shortów pokazywanych w ramach "The Tracey Ullman Show" od 1987 roku. W 1989 roku zadebiutował pierwszy sezon serialu "Simpsonowie". Animacja ma typową dla sitcomu strukturę narracyjną. Jest to najdłużej nadawany sitcom oraz serial fabularny nadawany w czasie prime-time'u w historii telewizji. W 2007 roku pojawił się jedyny póki co film pełnometrażowy.

Więcej Mniej
The Longest Daycare
Zwiastun nr 1 0:12
Simpsonowie: Wersja kinowa
Zwiastun nr 5 (polski) 1:43
Simpsonowie
Spot nr 1 (sezon 28, polski) 0:30
7 wspaniałych
7 wspaniałych Serialowe czołówki 9:34
Simpsonowie jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.