film

Dekalog IV

1988
55m
7,9 23 632
oceny
7,9 10 1 23632
7,0 15
ocen krytyków
Studentka Anka mieszka z samotnie wychowującym ją ojcem, Michałem. Ich spokój zostaje zburzony, kiedy dziewczyna odkrywa należącą do niego tajemniczą kopertę. Zobacz pełny opis
Dekalog IV zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

"Czcij ojca swego i matkę swoją" - głosi czwarte przykazanie dekalogu. Jest jednocześnie pierwszym z siedmiu, regulujących zasady wspołżycia między ludźmi, podczas gdy trzy początkowe odnosiły się do relacji: człowiek - Bóg. Z czwartego przykazania wynika podstawowe dla całego chrześcijaństwa (i kultury basenu Morza Śródziemnego) prawo"Czcij ojca swego i matkę swoją" - głosi czwarte przykazanie dekalogu. Jest jednocześnie pierwszym z siedmiu, regulujących zasady wspołżycia między ludźmi, podczas gdy trzy początkowe odnosiły się do relacji: człowiek - Bóg. Z czwartego przykazania wynika podstawowe dla całego chrześcijaństwa (i kultury basenu Morza Śródziemnego) prawo moralne - zakaz kazirodztwa. W filmie Kieślowskiego motyw kazirodztwa determinuje misterną grę emocji, uczuć i wzruszeń, toczącą się między dwojgiem bohaterów - ojcem i córką. W ręce dziewczyny wpada list, napisany przez jej matkę na łożu śmierci. Wynika z niego, że ojciec bohaterki nie jest jej rzeczywistym rodzicem. Czy jednak jest to prawda? Dziewczyna sądzi, że tak. Zarzuca ojcu oszustwo. Rodzinna więź, łącząca dotychczas dwoje bohaterów, zostaje zawieszona. W nowej sytuacji dojrzały mężczyzna i młoda dziewczyna starają się dociec, co naprawdę do siebie czują. Budzą się skrywane przez lata tęsknoty, starannie dotąd tłumione pragnienia. Krytyka oceniła "Dekalog, cztery" bardzo wysoko. Uznano go za jeden z najwybitniejszych w całym, dziesięcioodcinkowym cyklu. Chwalono oczywiście reżyserię, także scenografię i zdjęcia. Najwięcej komplementów zebrali jednak aktorzy: Adrianna Biedrzyńska w roli córki i Janusz Gajos jako ojciec. Oboje stworzyli postacie o skrajnie odmiennych temperamentach, wewnętrznie bogate i skomplikowane.

studio
Sender Freies Berlin (SFB) / Studio Filmowe Tor / Telewizja Polska
tytuł oryg.
Dekalog IV
inne tytuły
The Decalogue - IV (alternatywna pisownia) Miedzynarodowe
Decalogue IV Miedzynarodowe
Ten Commandments 4 Miedzynarodowe
więcej
Film był kręcony w Warszawie (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Kobieca logika

ocenił(a) film na 8

Czy ktoś może mi wytłumaczyć sens postępowania:
1. umierająca matka chce coś przekazać córce, więc pisze list
2. córka gdy dostaje ten list, to ignoruje ostatnią wolę matki i pali ten list

Matka jednak po coś ten list pisała, więc czy da się racjonalnie wytłumaczyć zachowanie córeczki?

Woody Allen

ocenił(a) film na 8

On pewnie nie widzi w tym filmie żadnego problemu ;).

Wizyta u okulisty

ocenił(a) film na 9

Czy można wykombinować jakąś interpretację wizyty u okulisty oraz tego, że Anna ma problem ze wzrokiem, związaną głębiej z głównym przesłaniem?
Lekarka zadając Annie litery do odczytania układa je w wyraz FATHER. Mówi też, że przy okazji badania wzroku sprawdza inteligencję pacjentów.

Często pojawia się pytanie o motywy postępowania córki.
Myślę, że wyraźnie realizuje się tu podświadome pragnienie
uwiedzenia ojca przez córkę, a przede wszystkim bycia
obiektem uwiedzenia. Jeżeli mała dziewczynka pragnie
być najmocniej kochaną istotą przez swego ojca, a echo
tego pragnienia i jej zabarwienie...

Wow!

ocenił(a) film na 9

Pierwsza część filmu taka sobie, ale to co się dzieje po przylocie Michała to miazga. Takiej gęstej atmosfery, takich emocji nie widziałem jeszcze w żadnym filmie. Coś pięknego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones