"50 na 50": co będzie działo się w sierpniu?

https://www.filmweb.pl/news/%2250+na+50%22%3A+co+b%C4%99dzie+dzia%C5%82o+si%C4%99+w+sierpniu-162226
"50 na 50": co będzie działo się w sierpniu?
Trwa projekt "50 na 50", czylu obchody 50-lecia festiwalu w Gdyni. W sierpniu świętować będziemy w Opolu Lubelskim, Lubomierzu, Gdyni, Wrocławiu, Zwierzyńcu, Krakowie i Katowicach. W wakacyjnych odsłonach projektu "50 na 50" zapraszamy na "Filmową podróż z humorem od Gdyni do Lubomierza" oraz "Dni świra", czyli sierpień z Adasiem Miauczyńskim. Poznamy "Drogi wewnętrznej przemiany", przypomnimy "Pierwszy klaps" i etiudy szkolne oraz debiuty reżyserów i reżyserek młodszego pokolenia. A "Złote Lwy" zawitają do Dworku Białoprądnickiego. Kontynuować będziemy "Gdynię z humorem" i "Trzy dekady polskiego absurdu". 

W lipcu spotkaliśmy się 16 razy w 8 instytucjach i usłyszeliśmy ponad 20 festiwalowych historii od twórców_czyń kina oraz ekspertów_ek. Rozmawialiśmy o buncie, absurdzie, o korelacjach "50 na 50" z Suchą Beskidzką. Wyruszyliśmy w "Podróż do krainy filmu", płynęliśmy augustowskimi jeziorami, oglądając "Noce i dnie". Nie zabrakło "Gdyni z humorem" i "Złotych Lwów Krzysztofa Kieślowskiego". Udowodniliśmy przy tym, że "Kino jest najważniejszą ze sztuk!". 

– W ramach projektu "50 na 50" Narodowe Centrum Kultury w Łodzi zaprosiło na cykl pokazów, spotkania z twórcami, dyskusje, spacer po Łodzi, oprowadzanie po wystawie Kino Polonia oraz warsztaty w Studio Dźwięku – mówią organizatorzy przeglądu "Kamera, obraz, dźwięk - 50 lat Festiwalu w Gdyni w NCKF". W programie wydarzenia znalazły się trzy filmy pokazywane na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, które łączą się z Łodzią. – Reżyserzy wybranych przez nas produkcji są absolwentami łódzkiej Szkoły Filmowej, a "Ucieczka z kina Wolność" oraz "Ćma" zostały nakręcone właśnie w Łodzi – wyjaśniają. Organizatorzy przeglądu skupili się na trzech aspektach ściśle związanych z materią filmu - kamerze, obrazie i dźwięku - które są też tematami prezentowanych filmów. – W "Amatorze" kamera to nie tylko narzędzie rejestrujące rzeczywistość – staje się źródłem przemiany bohatera, sposobem na zrozumienie siebie i świata. "Ucieczka z kina Wolność" opowiada o obrazie, który wymyka się spod kontroli, staje się żywy, stawia pytania o wolność, prawdę i rolę sztuki w zniewolonym społeczeństwie. "Ćma" to z kolei film, w którym kluczową rolę odgrywa dźwięk – hałas codzienności, milczenie, głosy i szumy stają się metaforą zagubienia i duchowego rozdarcia bohatera.

W sierpniu organizatorzy zapraszają na:

"Gdynia z humorem" | Kino plenerowe w Parku Miejskim, Opole Lubelskie
1.08 "Superprodukcja", reż. Juliusz Machulski. Przed filmem rozmowa z dyrektorem programowym Lubelskiego Festiwalu Filmowego Andrzejem Rusinem i szefową biura Lubelskiego Festiwalu Filmowego Emilią Rusin.
22.08 "Konopielka", reż. Witold Leszczyński

"Filmowa podróż z humorem od Gdyni do Lubomierza" | Lubomierz

Projekcje: Kino Raj, Lubomierz
8.08 ,,Wróbel’’, reż. Tomasz Gąssowski
9.08 ,,Piłkarski poker’’, reż. Janusz Zaorski
10.08 "Dzień świra", reż. Marek Koterski 

Spotkania: Rynek, Lubomierz
9.08 Spotkanie z aktorką Marią Pakulnis
10.08 Spotkanie z aktorką Małgorzatą Potocką oraz reżyserem Radosławem Piwowarskim

"Droga wewnętrznej przemiany" | Centrum Telewizyjno-Konferencyjne, Telewizja TBN POLSKA, Gdynia
9.08 "Johnny", reż. Daniel Jaroszek. Po filmie spotkanie z reżyserem i Patrykiem Galewskim
"Duże zwierzę", reż. Jerzy Stuhr. Po filmie spotkanie z operatorem Pawłem Edelmanem i asystentką reżysera Iwoną Strzałką
"Zupa nic", reż. Kinga Dębska. Po filmie spotkanie z reżyserką Kingą Dębską, producentem Zbigniewem Domagalskim oraz aktorką Barbarą Papis.

"Dni świra. Sierpień z Adasiem Miauczyńskim" | Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wrocław
2.08 "Dom wariatów", reż. Marek Koterski i prelekcja autorki bloga "Zwierz Popkulturalny" Katarzyny Czajki - Kominiarczuk
9.08 "Nic śmiesznego", reż. Marek Koterski 
23.08 "Dzień świra", reż. Marek Koterski. Po filmie quiz z nagrodami

"Pierwszy klaps" | Festiwal Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu
13.08 "Moje miejsce", reż. Leszek Dawid, "Ki", reż. Leszek Dawid. Po filmach spotkanie z reżyserem.
14.08 "Jesteś tam", reż. Anna Kazejak, "Łysy", reż. Jan Komasa, "Oda do radości", reż. Anna Kazejak, Jan Komasa. Po filmach spotkanie z reżyserką Anną Kazejak.
15.08 "3 love", reż. Agnieszka Smoczyńska, "Córki Dancingu", reż. Agnieszka Smoczyńska. Po filmach spotkanie z kompozytorką Zuzą Wrońską.
16.08 ,,Cisza’’, reż. Małgorzata Szumowska, ,,Szczęśliwy człowiek’’, reż. Małgorzata Szumowska

"Złote Lwy w Dworku" | Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki, Kraków
23.08 "Silent Twins", reż. Agnieszka Smoczyńska
30.08 "Zabij to i wyjedź z tego miasta", reż. Mariusz Wilczyński. Po filmie spotkanie z reżyserem.

"Trzy dekady polskiego absurdu" | Kino Kosmos, Katowice
28.08 "Dzień świra", reż. Marek Koterski. Po filmie spotkanie z reżyserem.

Lista wszystkich przeglądów realizowanych w ramach "50 na 50" oraz mapa ich lokalizacji jest dostępna pod linkiem: https://festiwalgdynia.pl/50-na-50/. Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń będzie można znaleźć na stronach internetowych instytucji partnerskich.

Organizatorem "50 na 50" jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem głównym "50 na 50" jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Partnerami projektu są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Telewizja Polska. Patronami medialnymi projektu są Telewizja Polska, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Program 1 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Magazyn Filmowy SFP, Filmweb, Interia, Miesięcznik KINO, Telewizja Kino Polska.