Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/%22Aquaman%22+najwi%C4%99kszym+hitem+w+historii+DCEU+poza+granicami+USA-131292

"Aquaman" największym hitem w historii DCEU poza granicami USA

  • Deadline, Screendaily
  • autor: mp
  • Filmy, Box office
Kiedy zbliżała się premiera "Aquamana", wszyscy podkreślali, że od wyniku finansowego tego widowiska zależeć będzie przyszłość kinowego uniwersum DC Comics. I rzeczywiście tak się stało. Film Jamesa Wana zagwarantowało trwanie cyklu stając się poza granicami USA jego najbardziej kasową odsłoną. Po świątecznym tygodniu na koncie "Aquamana" jest 560 milionów dolarów. Dotychczas najlepszym wynikiem mógł się pochwalić "Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości" - 543,3 mln dolarów. Widowisko Wana jest też drugą najbardziej kasową ekranizacją DC Comics (za "Mroczny Rycerz powstaje" - 636,8 mln dolarów).

GettyImages-57617315.jpg
Getty Images © China Photos


"Aquaman" nie dał szans konkurentom w czasie świątecznego tygodnia. Film zarobił kolejne 85,4 mln dolarów. Najlepszym rynkiem pozostały Chiny, gdzie tylko w weekend zarobił 11,3 mln dolarów. Łączny wynik w tym kraju to 261,1 mln dolarów. Obraz znakomicie wystartował w Australii, gdzie w ciągu pięciu dni zarobił 11 milionów dolarów (trzecie najlepsze otwarcie w tym roku). Zdominował też kina w Kolumbii zgarniając podczas pierwszego tygodnia wyświetlania 3,8 mln dolarów. Do najważniejszych rynków należały też: Korea Południowa (7,4 mln dolarów), Francja (7,2 mln) oraz Niemcy (5,3 mln).

W skali globu "Aquaman" jest trzecim najbardziej kasowym tytułem kinowego uniwersum DC Comics mając na koncie 748,8 mln dolarów. "Świt Sprawiedliwości" pozostaje numerem jeden (873,6 mln dolarów). Na drugiej pozycji, dzięki fantastycznym wynikom w USA, jest "Wonder Woman" (821,8 mln).

Z miejsca trzeciego na drugie awansował podczas świątecznego tygodnia "Bumblebee". Pomogła w tym premiera w 17 kolejnych krajach. Dzięki temu jego konto powiększyło się o 45,7 mln dolarów. Najlepsze otwarcie restart cyklu "Transformers" zanotował w Korei Południowej - 7,8 mln dolarów (jednak tylko 1,1 mln pochodzi z samego weekendu). W Wielkiej Brytanii zgarnął 6,3 mln dolarów, we Francji 4,1 mln, a w Brazylii - 3 miliony.

Najlepszym rynkiem, gdzie "Bumblebee" miał już wcześniej premierę, jest za to Indonezja. Był tam numerem jeden z wynikiem 2,6 mln dolarów. Z kolei w Meksyku i Australii zajął trzecie miejsce zarabiając odpowiednio 1,8 i 1,4 mln dolarów. Zaś Niemczech wylądował dopiero na szóstej pozycji (2,1 mln dolarów), a w Holandii z trudem załapał się do pierwszej dziesiątki.

Z miejsca piątego na najniższy stopień podium wskoczyła "Mary Poppins powraca", która podczas bożonarodzeniowego tygodnia zarobiła 28,9 mln dolarów. Musical zanotował 11% wzrost wpływów w Europie pozostając numerem jeden m.in. w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W Polsce wpływy, za sprawą Świąt, wzrosły o 161%, w Holandii o 76%, a we Francji o 55%. Obraz jest na razie pokazywany tylko w 37 krajach. W tym tygodniu debiutuje w Australii i Rosji. Ostatnim ważnym rynkiem będzie Korea Południowa, gdzie pojawi się dopiero na Walentynki.

"Spider-Man Uniwersum" przed tygodniem był numerem dwa, teraz znalazł się na czwartym miejscu. Jego zarobki wyniosły 27,4 mln dolarów. Dzięki temu zagraniczne wpływy przekroczyły granicę 100 milionów dolarów (109,6 mln), a globalne 200 milionów (213,2 mln).

Najlepszym rynkiem pozostały Chiny. Animacja zarobiła tam 8,4 mln dolarów, co jednak wystarczyło do zajęcia dopiero czwartego miejsca. W Meksyku film zadebiutował na drugiej pozycji z wynikiem 4,7 mln dolarów. We Włoszech po pierwszym tygodniu na koncie ma 2,1 mln dolarów, a w Polsce 930 tysięcy.

Pierwszą piątkę kompletuje jedna z dwóch chińskich nowości w naszym zestawieniu - remake "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie". Film nosi tytuł "来电狂响" (Kill Mobile) i podczas pierwszego weekendu w kinach zarobił 24,4 mln dolarów zajmując tam pierwsze miejsce.

Zagraniczne wpływy "Grincha" przekroczyły w mijającym tygodniu 200 milionów dolarów (203,9 mln) po tym, jak w świątecznym tygodniu animacja zarobiła 17,5 mln dolarów. Jedynym nowym rynkiem był Hongkong, skąd pochodzi 486 tysięcy dolarów.

Z kolei zagraniczne wpływy "Bohemian Rhapsody" przekroczyły w ubiegłym tygodniu granicę pół miliarda dolarów (513,3 mln). Jest to dziesiąta premiera 2018 roku, której udała się ta sztuka. Jest to również siódmy największy kasowy przebój poza granicami USA w historii 20th Century Fox. Globalnie, jako dziewiąty tytuł 2018 roku, osiągnął 700 milionów dolarów (702,5 mln).

Podczas bożonarodzeniowego tygodnia wpływy powiększyły się o kolejne 17,1 mln dolarów. Wystarczyło to do zajęcia siódmej pozycji.

Druga z chińskich nowości wylądowała w naszym zestawieniu na miejscu ósmym. Podczas pierwszego weekendu baśniowe widowisko przygodowe "云南虫谷" (MoJi: The Warm Velley) zarobiło 14,3 mln dolarów.

Ostatnie miejsce na naszej liście zajmuje disnejowska animacja "Ralph Demolka w internecie" z wynikiem 13,7 mln dolarów. Film drugiego dnia Świąt zadebiutował w Australii i zarobił tam do końca tygodnia 5,3 mln dolarów. Animacja zanotowała mocne wzrosty wpływów w Holandii (o 141%), Belgii (o 111%) i Wielkiej Brytanii (o 20%).