"Toni Erdmann" na otwarcie 16. Tygodnia Filmu Niemieckiego

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22Toni+Erdmann%22+na+otwarcie+16.+Tygodnia+Filmu+Niemieckiego-120239
W dniach 4-10 listopada w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się wrocławska edycja 16. Tygodnia Filmu Niemieckiego. To największy w Polsce przegląd kinematografii tego kraju, w którym prezentuje się najlepsze i najpopularniejsze tytuły roku. 


Współczesne niemieckie kino to zdecydowany i intrygujący gracz, który na międzynarodowej arenie śmiało konkuruje z kinematografiami francuską czy angielską. Niemieckim twórcom wciąż zdarza się kręcić filmy o tym, co było, jak w portrecie człowieka, który doprowadził przed sąd nazistowskiego zbrodniarza, Adolfa Eichmanna ("Fritz Bauer kontra państwo"). Ale reżyserzy wypracowali sobie także wolność mówienia o tym, co tu i teraz. W ramach Tygodnia widzowie zobaczą filmy o dylematach rodziców, oczekujących narodzin upośledzonego dziecka ("24 tygodnie", oficjalna selekcja 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty), feministyczny doku-portret genialnej bułgarsko-niemieckiej malarki ("Kim jest Oda Jaune?"), studium małomiasteczkowej psychiki ("Pewnego razu") i opowieść o strapionej nastoletniej psychice ("4 królowie"). W filmie "Fukushima moja miłość" widzowie przyjrzą się historii młodej Niemki, zaprzyjaźniającej się ze starszą Japonką podczas charytatywnej pracy z mieszkańcami miasta dotkniętego trzęsieniem ziemi w 2011 roku. 

We Wrocławiu pokazany zostanie premierowo "Hologram dla króla" Toma Tykwera, w którym Tom Hanks jako amerykański biznesmen udaje się do Arabii Saudyjskiej, aby sfinalizować ważny interes. Wszyscy będą – nareszcie! – mogli obejrzeć też nazywaną "najlepszym filmem ostatniej dekady" sensację z Cannes, czyli nominowanego do Oscara "Toniego Erdmanna", doskonały komediodramat o zawiłej relacji ojca i córki na tle jednoczącej się Europy.

We Wrocławiu odbędą się także spotkania z twórcami. O "Fritz Bauer kontra państwoopowie znany z takich tytułów jak choćby "Most szpiegów" i "Biała wstążka", aktor Burghart Klaußner. W programie dwa polskie akcenty. Zapraszamy na seans "Letniego przesilenia", który został wzbogacony o spotkanie z reżyserem Michałem Rogalskim i producentami, oraz na spotkanie z tworzącym w Niemczech Piotrem J. Lewandowskim, autorem "Jonathana". Po czwarte - prezentacja książki Ewy Fiuk "Obrazo-światy, dzwięko-przestrzenie. Kino Toma Tykwera", po seansie "Hologramu dla króla" . 

Przegląd został przygotowany w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego, w czasie którego świętowane są obchody 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Cena biletu na seans to 16 zł. 
Udostępnij: