OSCARY 2017: Niemcy wystawiają do wyścigu najlepszy film roku zdaniem FIPRESCI

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/OSCARY+2017%3A+Niemcy+wystawiaj%C4%85+do+wy%C5%9Bcigu+najlepszy+film+roku+zdaniem+FIPRESCI-119093
Trwa proces wyboru kandydatów walczących o Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny. Swoich reprezentantów ogłosili Niemcy i Chorwaci.


Niemcy nie zaskoczyli. Do wyścigu po Oscara wybrali film "Toni Erdmann". Obraz miał swoją premierę w Cannes, gdzie nie zdobył żadnej nagrody. Wczoraj jednak został wybrany przez FIPRESCI najlepszym filmem 2016 roku. Jest też jednym z trzech finalistów nagrody Lux Film Prize przyznawanej przez Parlament Europejski.

Z kolei Chorwację reprezentować będzie wyprodukowany wspólnie z Serbią "S one strane". Obraz miał swoją premierę na festiwalu w Berlinie, gdzie pokazywany był w sekcji Panorama. Otrzymał tam wyróżnienie przyznawane przez jury sieci kin Europa Cinema.

O statuetkę mogą ubiegać się te filmy, które między 1 października 2015 a 30 września 2016 roku były przez co najmniej siedem dni prezentowane na komercyjnych, ogólnodostępnych pokazach. Jeśli pokazy filmu odbywały się przed normalną datą wejścia do kin, to informacje o nich musiały być dostępne na zasadach identycznych, jak w przypadku normalnej dystrybucji. Filmy, które przed wejściem do kin były komercyjnie pokazywane w innej formie (stream lub telewizja), nie mogą ubiegać się o Oscara. Państwa mają czas na zgłaszanie kandydatów do godz. 17:00 czasu Los Angeles 3 października 2016 roku.

Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 24 stycznia. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali 26 lutego 2017 roku.