"Uciekaj!" z najlepszym scenariuszem w XXI wieku

Collider / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Uciekaj+%22+z+najlepszym+scenariuszem+w+XXI+wieku-144792
"Uciekaj!" z najlepszym scenariuszem w XXI wieku
Amerykańska Gildia Scenarzystów ogłosiła listę 101 najlepszych scenariuszy XXI wieku. W głosowaniu członkowie związku wybierali najważniejsze zrealizowane teksty ostatnich dwóch dekad.

"Uciekaj!" zwycięża w plebiscycie Amerykańskiej Gildii ScenarzystówPierwsze miejsce na liście najlepszych scenariuszów XXI wieku zajął tekst Jordana Peele'a "Uciekaj!". Wyprzedził on "Zakochanego bez pamięci" Charliego Kaufmana i "The Social Network" Aarona Sorkina.

W pierwszej dziesiątce nie ma tekstu napisanego przez kobietę. Najlepszym tekstem, który napisała kobieta są zdaniem członków Gildii "Druhny" Annie Mumolo i Kristen Wiig. Scenariusz zajął miejsce 12.


10 najlepszych scenariuszy XXI wieku według Amerykańskiej Gildii ScenarzystówJakie więc filmy znalazły się w pierwszej dziesiątce oprócz "Uciekaj!", "Zakochanego bez pamięci" i "The Social Network"? Poniżej znajdziecie odpowiedź:

4. "Parasite"
5. "To nie jest kraj dla starych ludzi"
6. "Moonlight"
7. "Aż poleje się krew"
8. "Bękarty wojny"
9. "U progu sławy"
10. "Memento"

Pełna lista jest dostępna TUTAJ.

"Uciekaj!" - niesamowity debiut Jordana Peele'aJordan Peele rozpoczynał swoją karierę jako komik i aktor. "Uciekaj!" był drugim filmem, do którego napisał scenariusz i pierwszym, który wyreżyserował. Po premierze okazał się prawdziwym fenomenem kulturowym. Zachwycali się nim zarówno widzowie jak i krytycy.

Scenariusz Peele'a został doceniony przez Amerykańską Gildię Scenarzystów. Otrzymał też Oscara.

Film był historią młodego czarnoskórego mężczyzn, który wybiera się z zapoznawczą wizytą do posiadłości rodziców jego białej dziewczyny. Atmosfera w jej rodzinnym domu jest, mówiąc delikatnie, dziwna. Mężczyzna nie spodziewał się jednak tego, że powodem zaproszenia nie jest wyłącznie chęć poznania go przez rodziców Rose. Chris wierzy, że nerwowa atmosfera panująca w domu Armitage'ów wynika z przyczyn rasowych. Niedługo jednak odkryje zadziwiającą prawdę...