Tom Cruise uratował debiut Todda Fielda przed Harveyem Weinsteinem. Co chciał zrobić producent?

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Za+drzwiami+sypialni%22%3A+Tom+Cruise+uratowa%C5%82+debiut+Todda+Fielda+przed+Harveyem+Weinsteinem.+Co+chcia%C5%82+zrobi%C4%87+producent-149176
Tom Cruise uratował debiut Todda Fielda przed Harveyem Weinsteinem. Co chciał zrobić producent?
źródło: Getty Images
autor: Lionel Hahn
Todd Field aktualnie promuje swój najnowszy film – dramat muzyczny "Tár" z Cate Blanchett w roli tytułowej dyrygentki. W rozmowie z "New Yorkerem" reżyser podzielił się historią swojego debiutu, który omal nie padł ofiarą znanego z zamiłowania do ingerencji w kształt kupowanych przez Miramax tytułów Harveya Weinsteina. Na ratunek przyszedł Tom Cruise

Kadr z filmu "Oczy szeroko zamknięte". Todd Field jako Nick Nightingale i Tom Cruise jako dr Bill Harford 

W jaki sposób Tom Cruise uratowł "Za drzwiami sypialni"?


Premiera dramatu "Za drzwiami sypialni", będącego pełnometrażowym debiutem Fielda, miała miejsce na festiwalu "Sundance" w 2001 roku. Harvey Weinstein, stojący wówczas na czele Miramaxu, zdecydował się go kupić. Typową dla niego praktyką było przemontowywanie nabytych tytułów. Field obawiał się, że właśnie to spotka jego dzieło. 

Płakałem w łazience – powiedział reżyser. Zadzwoniłem do Toma Cruise'a i powiedziałem: "Stało się coś strasznego". On powiedział: "Oto jak to rozegrasz. Pokonanie go zajmie ci sześć miesięcy, ale musisz zrobić dokładnie to, co ci powiem, krok po kroku".

Zgodnie z obmyślonym przez Cruise'a planem Field zgodził się na przemontowanie filmu przez Weinsteina, licząc na to, że nowa wersja nie wypadnie dobrze podczas pokazów testowych. Wówczas reżyser odrzucił zmiany, wskazując na dobre recenzje z festiwalu "Sundance" i zaproponował, aby "Za drzwiami sypialni" weszło do dystrybucji w oryginalnej formie. Tak też się stało. W 2002 roku produkcja została nominowana do Oscarów w pięciu kategoriach, m.in. najlepszy film i najlepszy scenariusz adaptowany. 

O czym opowiada "Za drzwiami sypialni", debiut Todda Fielda?


Upalne lato w małym miasteczku w stanie Maine, na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Frank (Nick Stahl), student architektury, wraca do rodzinnego domu na wakacje. Nawiązuje romans ze starszą od siebie kobietą z sąsiedztwa (Marisa Tomei), matką dwojga dzieci, pozostającą w separacji z mężem-gwałtownikiem (William Mapother). Ojciec Franka (Tom Wilkinson) jest nawet trochę dumny, że syn tak odważnie wkracza w dorosłość. Natomiast matka (Sissy Spacek) patrzy na jego związek z trudno skrywaną niechęcią, uważa go za błąd młodości i obawia się przykrych następstw.

Zobaczcie zwiastun: 
Przypominamy o trwającym głosowaniu w naszym corocznym plebiscycie NAGRODY FILMWEBU 2023. TUTAJ znajdziecie nominacje w 13 kategoriach. Wybierzcie najlepszych!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones