17. Święto Niemego Kina "Voyages" w Warszawie

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/17.+%C5%9Awi%C4%99to+Niemego+Kina+%E2%80%9EVoyages%E2%80%9D+w+Warszawie-144274
17. Święto Niemego Kina "Voyages" w Warszawie
Arcydzieła niemego kina, grana na żywo muzyka w wykonaniu wybitnych artystów jazzowych. W piątek 22 października w stołecznym kinie Iluzjon rozpoczyna się festiwal "Święto Niemego Kina".


"Voyages" – "Podróże" będą tematem przewodnim 17. już edycji Święta Niemego Kina. Formuła dziewięciodniowego festiwalu łączy najciekawsze i najlepsze kino nieme z takich krajów jak Francja, Włochy, Belgia, Holandia, Węgry, Kanada, Szwecja i Japonia. Wśród twórców, których filmy będzie można zobaczyć znajdą się  uznani i rozpoznawalni na arenie międzynarodowej reżyserzy, m.in. Carl Theodor Dreyer, Jean Renoir, Jean Epstein, Alexander Korda, Yasujirō Ozu

Jednym ze znaków rozpoznawczych Święta od początku jego istnienia jest różnorodna i wykonywana na żywo muzyka. W tegoroczną filmową wyprawę dookoła świata wyruszy ponad dwudziestu muzyków, solistów i zespołów. Podążając za fabułą, wylądują w Japonii i na wyspach Pacyfiku, w upalnej dżungli i na mroźnej kanadyjskiej północy. Będą podróżować pociągiem, statkiem i psim zaprzęgiem oraz mierzyć się z dramatami typowymi dla prezentowanej kultury czy epoki. Zagrają m.in. Maciej Obara Quartet, Księżyc, Atom String Quartet feat. Marcin Albert Steczkowski, RGG, Kasia Pietrzko Trio oraz JAAA! feat. Irek Wojtczak.    

Podróż nie tylko w przestrzeni, ale także przez epoki, zaginione światy czy historię kina rozpocznie się od wędrówki po uśpionym Paryżu, z jego wyludnionymi ulicami i bohaterami balansującymi na krawędzi wieży Eiffla, w filmie otwarcia pt. "Paryż śpi" (1925) René Claira

"Paryż śpi" (Paris qui dort), reż. R. Clair, 1925, Fot. The Festival Agency

Podczas Święta Niemego Kina nie zabraknie filmów pionierów i pionierek kina. Wśród nich obrazy pierwszej w historii kina reżyserki Alice Guy-Blaché, która w czasie swojej długiej kariery (1896–1920) wyreżyserowała lub wyprodukowała blisko 1000 filmów, w tym 150 filmów z zsynchronizowanym dźwiękiem (chronofon Gaumonta), a także Lois Weber – pierwszej amerykańskiej reżyserki, a zarazem najlepiej opłacanego swego czasu twórcy Universalu.  

Szczególnym punktem programu będzie premiera nieznanych, bo odnalezionych w 2018 roku, "Szkiców z Polski“ (1920–1931) w wersji po restauracji cyfrowej. To amatorski film dokumentalny Belga Maurice’a Bekaerta będący bezcennym i bardzo wzruszającym zapisem przedwojennej Polski, jej architektury i mieszkańców. 

Filmy prezentowane podczas Święta zabiorą widzów także do miejsc nieprawdopodobnych m.in. do "Świata zaginionego" (Harry O. Hoyt, 1925) i krainy zamieszkiwanej przez dinozaury oraz razem z Saturninem Farandolą, bohaterem jednego z najbardziej zwariowanych filmów epoki, wszędzie tam, gdzie możliwe jest przeżycie niezapomnianych przygód – na morza, lądy, w powietrze i pod wodę. Znany szerokiej publiczności Buster Keaton porwie widzów w podróż w czasie, m.in. do epoki kamienia łupanego i czasów Imperium Rzymskiego, a najmłodsza publiczność wybierze się z Georges‘em Mélièsem na Księżyc oraz do krain odwiedzanych przez Guliwera i Robinsona Crusoe.  

Innowacją w realizacji tegorocznej edycji będą transmisje na żywo wybranych projekcji i koncertów na portalu ninateka.pl. Streaming będzie stanowił uzupełnienie klasycznej formuły festiwalu filmowego, będzie miał na celu upowszechnianie kina niemego. Dzięki transmisjom w Święcie będą mogli uczestniczyć Polacy mieszkający za granicą i korzystający z Ninateki.

Organizatorem wydarzenia jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. 
Szczegółowy program dostępny jest na stronie festiwalu: www.swietoniemegokina.pl
Bilety: http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/1273/17-swieto-niemego-kina-voyages.html