18. MDAG: Straszne, smutne, śmieszne, trzymające w napięciu

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/18.+MDAG%3A+Straszne%2C+smutne%2C+%C5%9Bmieszne%2C+trzymaj%C4%85ce+w+napi%C4%99ciu-143981
18. MDAG: Straszne, smutne, śmieszne, trzymające w napięciu
Co to za film? Gdy słyszymy, że to komedia czy film sensacyjny – automatycznie zakładamy, że jest to film fabularny. Kino fabularne zawłaszczyło sobie prawo do gatunków filmowych. To zawłaszczenie jest przede wszystkim problematyczne dla widza. W celu dokonania wyboru co obejrzeć często przydałyby się określenia zawężające gatunek filmu dużo bardziej niż "film dokumentalny". Tu kilka przykładów filmów, które można obejrzeć podczas trwającej do 3 października części online festiwalu Millennium Docs Against Gravity na mdag.pl – tytuły te daleko wybiegają poza szufladkę "film dokumentalny".

W pierwszych scenach nominowanego podwójnie do Oscara® (m.in. w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy – jako kandydat Chile) "Śledztwa w domu spokojnej starości" 83-letni Sergio przygotowuje się do bycia tajnym agentem. Film balansuje na pograniczu kina dokumentalnego i fabularnego. Za scenografię służy nasycona kolorami stylistyka kreowana na modłę klasyków kina szpiegowskiego. Od głównego bohatera bije zaś wielkie ciepło i życzliwość. Sergio cierpliwie przygotowuje się do misji, przyjmując wskazówki od profesjonalisty i opanowując gadżety godne wczesnych przygód 007. Sam film przechodzi metamorfozę gatunkową – jednocześnie śmiesząc, trzymając w napięciu, a także wzruszając i wprawiając nas w stan zadumy nad starością i samotnością. Ta piękna historia wspaniale dowodzi jak niejednolite jest kino dokumentalne.

"Śledztwo w domu spokojnej starości"  to jeden z filmów w tegorocznej, tymczasowej sekcji MDAG pod hasłem "Kryminalne zagadki MDAG". Pokazywane w niej filmy świetnie oddają różnorodność gatunkową kina dokumentalnego, skupionego na niezwykłych historiach i scenariuszach napisanych przez życie, za którymi podążamy niczym za Sherlockiem – kryją bowiem w sobie kryminalne tajemnice i fascynujących bohaterów. Film "FBI kontra Martin Luther King" został w znacznej mierze oparty na materiałach archiwalnych. Kunszt, z jakim został zmontowany sprawia, że przypomina on najlepsze amerykańskie filmy polityczno-szpiegowskie. Tu wszyscy ludzie prezydenta pracujący w FBI obrali sobie za wroga numer jeden Martina Luthera Kinga, a film ujawnia wszystkie nieczyste zagrania, tajniki inwigilacji i taktyki zastraszania stosowane przez agentów.

Kolejnym filmem, który próbuje rozwiązać niewyjaśnioną zagadkę sprzed lat, także rozpracowywaną przez FBI, jest "Tajemnicze zniknięcie DB Coopera". Co więcej, przypadek z 24 listopada 1971 roku, gdy niezidentyfikowany mężczyzna porwał Boeinga 727 lecącego z Portland do Seattle z 42 osobami na pokładzie, zażądał 200 tys. USD okupu, wyskoczył z nimi ze spadochronem nad Górami Kaskadowymi i słuch o nim zaginął, pozostaje jedynym nierozwiązanym przypadkiem porwania samolotu w USA. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Reżyser John Dower spotyka się z osobami, które twierdzą, że znały DB Coopera – jak się okazuje ile osób, tyle wersji… Dla jednych to zmarły mąż, który wyjawił swoją tajemnicę na łożu śmierci, dla drugich – transpłciowa przyjaciółka, o której skomplikowaną przeszłość raczej nie wypadało pytać, dla jeszcze innych – ukochany wujek albo ojciec, który zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach po tym, jak zarobił nagle dużą ilość pieniędzy. Wszystkie szczegóły z opowieści rozmówców reżysera zdają się zgadzać - tyle, że wszystkie te historie zestawione ze sobą wzajemnie się wykluczają… Ktoś tu chyba jednak kłamie. Czy widz będzie w stanie zorientować się kto?

Kłamał z całą pewnością dr Kaarbat, uznany niderlandzki specjalista od leczenia bezpłodności, który – jak się okazało już po jego śmierci - wykorzystał własne nasienie do zapłodnienia 65 pacjentek. Trzyodcinkowy mini-serial "Nasienie kłamstwa" ukazuje jak doszło do jednego z największych skandali w historii współczesnej Holandii, gdy metody słynnego specjalisty wyszły na jaw w 2017 roku. Równocześnie podążamy za dziećmi Kaarbata - okazuje się, że więzy rodzinne między nimi są w stanie przetrwać  nawet tak niebywałe okoliczności. Jednocześnie osoby te nazywają samych siebie "połówkami" i cierpią z powodu oszustwa, które leży u podstawy ich życia. Mini-serial stanowi wieloaspektowy portret ludzi, których życie na zawsze zmienił człowiek opętany manią wielkości.


O trudnych relacjach z rodzicami opowiada także niezwykły projekt dwójki przyjaciół – wielogatunkowy film "Kryptonim: Nagasaki". Przyjaźń Mariusa i Fredrika zawsze kręciła się wokół kina. Przez lata stworzyli razem serię filmów, z Fredrikiem za kamerą i Mariusem jako aktorem. Szczególną miłością darzą filmy klasy B. Tym razem po raz pierwszy zdecydowali się nakręcić dzieło oparte na prawdziwej historii - z życia Mariusa. Jego zaginiona matka, która opuściła go, gdy miał zaledwie pięć lat, wróciła do rodzimej Japonii i nigdy nie utrzymywała z nim kontaktu. Po 25 latach życia, podczas których Marius znał ją wyłącznie ze zdjęć i opowieści, postanowił ją w końcu odszukać i spotkać się z nią ponownie. Wyjazd wystawi na próbę  ich przyjaźń... "Kryptonim: Nagasaki" wyraźnie czerpie inspiracje z różnych gatunków: od eksperymentów Davida Lyncha i samurajskich eposów Kurosawy, po kino noir i horror.
Jak widać, kino dokumentalne zawiera w sobie bogactwo gatunkowe na równi z kinem fabularnym!
Filmy do obejrzenia na mdag.pl do 3 października:

ŚLEDZTWO W DOMU SPOKOJNEJ STAROŚCI (The Mole Agent) reż. Maite Alberdi
https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Sledztwo-w-domu-spokojnej

FBI KONTRA MARTIN LUTHER KING (MLK/FBI) reż. Sam Pollard
https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/FBI-kontra-Martin-Luther

TAJEMNICZE ZNIKNIĘCIE DB COOPERA (The Mystery of DB Cooper) reż. John Dower
https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Tajemnicze-znikniecie-DB

NASIENIE KŁAMSTWA CZĘŚĆ 1 OBIETNICA (Seeds of Deceit) reż. Miriam Guttmann
https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Nasienie-klamstwa

KRYPTONIM: NAGASAKI (CODE NAME: Nagasaki) reż. Fredrik S. Hana
https://mdag.pl/18/pl/ogladaj-online/movie-vod/Kryptonim%253A