150 filmów, ponad 100 gości, do tego kajaki, hamaki i niekończące się rozmowy. Zwierzyniec już po raz 25 gości filmowców z całego kraju. Czternaście sekcji tematycznych i trzy retrospektywy, do tego warsztaty i koncerty. Festiwal już na półmetku. Co jeszcze nas czeka?
Spotkania w Zwierzyńcu wyłamują się ze schematu typowego festiwalowego QA mają aurę dociekliwość bez agresji, kinofilii z zaciekawieniem. W Zwierzyńcu króluje m.in. polskie kino. W ramach sekcji "Łukasz Maciejewski zaprasza” widzowie zobaczą m.in. "
Fin del Mundo?"
Piotra Dumały to komedia, która przeniesie nas w świat pełen absurdów, niespodziewanych zwrotów akcji i głębokich refleksji.
Gabriela Muskała pojawi się na LAFie w podwójnej roli – aktorki, ale i debiutującej reżyserki. Jej "
Błazny” to siódmy pełnometrażowy dyplom wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Łodzi.
Kolejna propozycja to "
Imago”
Olgi Chajdas. Postpunkowy dramat z
Leną Górą w roli głównej przenosi nas do czasów transformacji. Projekt był dla aktorki podwójnym wyzwaniem, ponieważ współtworzyła również scenariusz, opierając go na biografii swojej mamy, legendy trójmiejskiej muzycznej sceny alternatywnej. "
Imago” to niezwykła opowieść o więzi matki i córki, głodzie wolności, seksie i medytacji. Polecamy uwadze również niezwykłą ścieżkę dźwiękową tego filmu.
"
Tyle co nic"
Grzegorza Dębowskiego to historia Jarka (nagrodzony w
Gdyni Artur Paczesny) - rolnika z krwi i kości, który nie boi się ciężkiej pracy ani konfrontacji z władzą. Kiedy lokalny poseł zdradza interesy miejscowych, organizuje w ich imieniu pikietę pod jego domem. Nie wie, że wkrótce znajdzie się w samym środku mrocznej intrygi… "
Tyle co nic" powstał w Studiu Munka SFP ramach skierowanego do debiutantów programu Sześćdziesiąt Minut.
A gdyby tak ruszyć w samotną podróż na najbardziej odosobnioną wyspę, zabierając ze sobą tylko plecak, wspomnienia i pytanie "co dalej?" Tak postępuje trzydziestoletni Bartek (w tej roli
Jakub Gierszał) w "
Ultima Thule”. Film
Klaudiusza Chrostowskiego to opowieść o odkrywaniu siebie, naturze i nieoczywistej przyjaźni. Przyglądamy się, w jaki sposób dzika natura, praca i nowe relacje wystawiają bohatera na próbę, jednocześnie dając mu szansę na spojrzenie w głąb siebie i odpowiedzenie na najważniejsze pytania.
W ramach cyklu "Widzialne Kobiety Kina” Alicja Myśliwiec spotka się z
Ewą Puszczyńską (14.08). Polska producentka znalazła się na liście najbardziej wpływowych ludzi branży medialnej opublikowanej przez Variety. To ona odpowiada za sukces "
Idy” i "
Zimnej wojny”
Pawła Pawlikowskiego. Na koncie ma takie filmy, jak "
Aida" (nagroda w
Wenecji, nominacja do
Oscara i
Bafty), "
The Silent Twins”
Agnieszki Smoczyńskiej (
Złote Lwy) czy "
Zabij to i wyjedź z tego miasta”
Mariusza Wilczyńskiego (nominacja na
Berlinale i
Złote Lwy). Festiwalowa publiczność wspólnie obejrzy "
Strefę interesów”
Jonathana Glazera i będzie miała okazję porozmawiać z producentką.
Trwają również pokazy w ramach sekcji KRÓL LAF. W trzech pasmach godzinowych (09.00, 12.00, 15.00), dzieci i młodzież (bloki z kategoriami wiekowymi 6+, 9+ i 14+) obejrzą filmy reprezentujące kino europejskie - premiery i przedpremiery, filmy animowane i aktorskie. Najmłodsi spędzają czas na kreatywnej zabawie oraz rozwijaniu zdolności manualnych. W programie znalazł się warsztat tkania dekoracji ściennej, projektowania gry planszowej, animacji poklatkowej, fotograficzny, czy naukowo-wynalazczy. Starsze dzieci będą doskonalić kompetencje emocjonalne, ucząc się obserwacji własnych emocji i empatii wobec ludzi i świata natury. Wstęp na wszystkie seanse KRÓLA LAF jest wolny.
Festiwal potrwa do 15 sierpnia. Więcej informacji na temat 25. Letniej Akademii Filmowej można znaleźć na www.laffest.pl.