Przed nami ostatni, pełen filmowych wrażeń dzień festiwalu Gdańsk ’82 w kinie Iluzjon - wydarzenia upamiętniającego polskich twórców oraz wielkie dokonania rodzimego kina, które w okresie swojego powstania nie mogły zostać należycie docenione z powodu dramatycznych wydarzeń politycznych.
W czwartek 8 września o godzinie 15:00 zapraszamy na dyskusję wokół premiery najnowszego numeru historyczno-filmowego kwartalnika "Pleograf". W spotkaniu, które poprowadzi Mikołaj Mirowski, redaktor naczelny pisma, udział wezmą: prof. Natasza Korczarowska-Różycka, prof. Krzysztof Kornacki, dr Paweł Jaskulski.
Treść towarzyszącego festiwalowi wydania Pleografu pozwoli na stworzenie pełniejszego obrazu tego epizodu (lata 1981-1982) w historii kina polskiego, znaczonego co najmniej kilkunastoma wybitnymi dziełami, takimi jak: "
Przypadek"
Krzysztofa Kieślowskiego, "
Przesłuchanie"
Ryszarda Bugajskiego, "
Danton"
Andrzeja Wajdy czy "
Kobieta samotna"
Agnieszki Holland.
W najnowszym numerze pisma poszukujemy odpowiedzi na następujące pytania: w jaki sposób wydarzenia polityczne wpłynęły na produkcję filmów? Jak odbiły się na poglądach, ścieżkach życiowych i losach ludzi kina? Jak zmieniła się polska kinematografia po wprowadzeniu stanu wojennego? Jak mogłaby wyglądać historia polskiego kina – i szerzej, polskiej kultury – gdyby festiwal odbył się w 1982 roku, a wszystkie filmy trafiłyby od razu do dystrybucji?
Filmoznawcy zgodnie podkreślają, że gdyby Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku odbył się we wrześniu 1982 roku, mógłby stać się jedną z najświetniejszych edycji w całej historii festiwalu. Niestety wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku brutalnie przerwało okres, który prof. Tadeusz Lubelski nazwał "genialnym sezonem" w historii kina polskiego. Już samo sformułowanie "genialny sezon" wymusza niejako dokładniejsze zbadanie jakości polskiego kina w tamtym czasie i niesprawiedliwości dziejowej, jaka spotkała wówczas polskich filmowców. Pamiętajmy, że, choć niektóre dzieła wyprodukowane w latach 1981-1982 zostały pokazane podczas późniejszych edycji festiwalu (przede wszystkim w 1984 roku), inne na długie lata trafiły na półki, bądź też w ogóle nie znalazły się w dystrybucji kinowej.
W czwartek w ramach festiwalu odbędą się projekcje "
Przypadku"
Krzysztofa Kieślowskiego oraz "
Dantona"
Andrzeja Wajdy. Po seansach zapraszamy na rozmowę pt.: "Przypadek w historii". Spotkanie z prof. Krzysztofem Kornackim poprowadzi Mateusz Werner.
Program:
15:00 Promocja nowego numeru "Pleografu" – spotkanie prowadzi Mikołaj Mirowski, redaktor naczelny pisma, udział wezmą: prof. Natasza Korczarowska-Różycka, prof. Krzysztof Kornacki, dr Paweł Jaskulski
16:00
Przypadek, reż.
Krzysztof Kieślowski, 1981, 122 min, SALA STOLICA
18:00
Danton, reż.
Andrzej Wajda, 1982, 136 min, SALA STOLICA
20:15 "Przypadek w historii" – rozmowę z prof. Krzysztofem Kornackim prowadzi Mateusz Werner