Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/Albert+Finney+nie+%C5%BCyje-131770

Albert Finney nie żyje

  • The Guardian
  • autor: łm
  • Filmy, Inne
W wieku 82 lat po krótkiej chorobie zmarł wybitny brytyjski aktor Albert Finney.

GettyImages-1041748744.jpg
Getty Images © Fox Photos


W trakcie trwającej ponad pół wieku kariery zagrał w ponad 50 filmach i serialach. Był pięciokrotnie nominowany do Oscara, zdobył trzy Złote Globy, dwie nagrody BAFTA, Emmy oraz wyróżnienia na festiwalach w Berlinie i Wenecji.

Finney przyszedł na świat 9 maja 1936 roku w Charlestown. Aktorskie wykształcenie zdobył w prestiżowym Royal Academy of Dramatic Arts. Przełomem w karierze okazał się występ w słynnym filmie Karela Reisza "Z soboty na niedzielę" (1960). Dramat o losach młodego robotnika uważa się za jeden z najważniejszych tytułów nurtu "młodzi gniewni" w brytyjskim kinie.

W 1963 roku Finney zagrał tytułową rolę w kostiumowej komedii "Tom Jones", za którą otrzymał pierwszą nominację do Oscara. Amerykańska Akademia Filmowa doceniła również jego kreacje w "Morderstwie w Orient Expressie" (1974), "Garderobianym" (1983), "Pod wulkanem" (1984) oraz "Erin Brockovich" (2000).

Aktor po raz ostatni pojawił się na ekranie w 2012 roku w bondowskim "Skyfall". Inne znane filmy z jego udziałem to m.in. "Ultimatum Bourne'a", "Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz", "Duża ryba", "Ścieżka strachu", "Annie" i "Opowieść wigilijna". W 1984 roku Finney zagrał Karola Wojtyłę w telewizyjnej produkcji "Papież Jan Paweł II".

zobacz też: