Antyamerykański film bije rekordy w Niemczech

Gazeta Wyborcza /
https://www.filmweb.pl/news/Antyameryka%C5%84ski+film+bije+rekordy+w+Niemczech-27057
Film, w którym Amerykanie brutalnie zabijają niewinnych Irakijczyków i wycinają im organy do przeszczepów, bije rekordy popularności w Turcji. W Niemczech ściąga do kin tysiące niemieckich Turków, co nie podoba się miejscowym politykom

"Dolina Wilków: Irak" to najdroższy film w historii tureckiej kinematografii - kosztował 10 mln dol. Wszedł do kin 3 lutego. Już w pierwszych dniach stało się jasne, że pobije rekord oglądalności. Już widziało go 3 mln ludzi. W kluczowej scenie oficer tureckiego wywiadu Polat Alemdar wbija nóż prosto w serce amerykańskiego oprawcy z Iraku znanego jako Sam Marshall. Z fabuły wynika, że dopuszczał się w przeszłości niewyobrażalnych zbrodni, dlatego klinga tureckiego noża kręci się w jego piersi ze zgrzytem. Po chwili jest już całkiem jasne, że turecki bohater wypełnił swoje zadanie i dopełnił zemsty. Widzowie w tureckich kinach zrywają się z krzeseł i klaszczą. (...)

Film podoba się w Turcji, bo odzwierciedla to, co o Amerykanach myślą zwykli Turcy. W ubiegłorocznym sondażu amerykańskiego instytutu Pew 70 proc. Turków uznało, że Amerykanie są "brutalni", 68 proc. - że "chciwi", 57 proc. - że "niemoralni". Dla wielu film po prostu pokazuje, jak zachowują się Amerykanie w Iraku. Takiego zdania jest sam autor scenariusza Bahadir Ozdener. - 60 do 70 proc. tego, co dzieje się na ekranie, to prawdziwe wydarzenia. Turcja i USA są sojusznikami, ale Turcja chce coś powiedzieć swemu przyjacielowi. Chcemy powiedzieć gorzką prawdę, że to, co robią, to zło - tłumaczył BBC.

To nie pierwszy, lecz najgłośniejszy ostatnio produkt kultury masowej, który przypadł do gustu Turkom, również tym mieszkającym w Niemczech, z powodu ostrej krytyki USA. W kraju, który przed wojną w Iraku był jednym z najbliższych, NATO-wskich sojuszników Waszyngtonu w regionie, nie słabną antyamerykańskie nastroje. Film jest nie tylko antyamerykański. Wiele mówi się w nim o honorze Turków, w szczególności o honorze tureckich żołnierzy, na który - zdaniem reżysera - nastają Amerykanie.

Antyamerykanizm zagościł już w tureckiej kulturze na dobre. Kilkanaście miesięcy temu bestsellerem była książka "Metalowa burza" dwóch debiutujących autorów, Buraka Turny i Orkuna Ucara. Jej akcja dzieje się podczas wojny amerykańsko-tureckiej w... 2007 roku. Co ciekawe, w tym konflikcie po stronie Turcji stają Unia Europejska i Rosja. Socjologowie wskazują, że to ogromna zmiana. Europejskie mocarstwa od czasów traktatu z Sevres z 1920 r. postrzegane były jako wrogie Turcji i próbujące ją podzielić, Rosja także ma w oczach Turków wiele grzechów na sumieniu. - Jeszcze w latach 70. nikomu nie przyszłoby do głowy ufać Europejczykom - tłumaczy prof. Ali Carkoglu, socjolog z uniwersytetu Sabanci.

Wieści o popularności filmu dotarły już do USA. "New York Sun" nazwał go "antyamerykańskim śmieciem". Największe oburzenie wywołuje, że w roli amerykańskich czarnych charakterów zgodzili się wystąpić dwaj hollywoodzcy aktorzy - Billy Zane i Gary Busey.

Ponieważ w Niemczech żyje 2 mln Turków, "Dolina Wilków" trafiła także na ekrany 65 niemieckich kin. Kiedy okazało się, że niemieccy Turcy dosłownie szturmują kina, filmem zainteresowali się niemieccy politycy. Prasa od kilku dni pisze o fenomenie "Doliny Wilków", nie przebierając w słowach. "To perfidna rozrywka", "filmowe nawoływanie do nienawiści" - oceniają krytycy filmowi. Ich film pokazuje konflikt w Iraku w sposób "zafałszowany", a na dodatek epatuje brutalnością. - Ten nieodpowiedzialny film sieje nienawiść i nieufność do Zachodu. To prowadzi tylko do wojny kultur i jest na rękę radykałom. Apeluję do wszystkich właścicieli kin w Niemczech, by zdjęli ten rasistowski i antyzachodni obraz - oświadczył dziennikarzom "Bilda" konserwatywny premier Bawarii Edmund Stoiber.

Stoibera poparła niemiecka Centralna Rada Żydów. Natomiast Armin Laschet, minister ds. integracji w rządzie Nadrenii Północnej Westfalii, chce, by na "Dolinę" wpuszczać tylko dorosłych. Tymczasem, jak się okazało, po protestach tureckich filmowców filmowi obniżono próg dopuszczalnego wieku z 18 na 16 lat.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones