CANNES 2013: "L'Image manquante" zwycięzcą sekcji Un Certain Regard

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/CANNES+2013%3A+%22L%27Image+manquante%22+zwyci%C4%99zc%C4%85+sekcji+Un+Certain+Regard-96036
Jury pod przewodnictwem Thomasa Vinterberga wybrało wczoraj najlepsze filmy z canneńskiej sekcji Un Certain Regard. Grand Prix zdobył obraz "L'Image manquanteautorstwa kambodżańskiego reżysera Rithy Panha


Nagroda Jury trafiła w ręce Hany Abu-Assada za "Omara". Najlepszym reżyserem okazał się Alain Guiraudie - doceniono jego pracę nad thrillerem erotycznym "Stranger By The Lake". Nagrodę aktorską zdobyła obsada hiszpańskiego "The Golden Cage". Nagroda Prize of the Future z kolei trafiła do Ryana Cooglera, twórcy hitu z Sundance, "Fruitvale Station".  

Komentując werdykt, Vinterberg mówił: "Jednym z najpiękniejszych osiągnięć kina jest tworzenie niesamowitych wspomnień, budowanie kolektywnej pamięci z chwil, które zostaną z nami za długo. Plastelinowi bohaterowie, nagła i nieuzasadniona przemoc, homoseksualna miłość francuska, postępujące upokorzenie rodzaju ludzkiego, nogi Lei Seydoux, genialni imitatorzy Marlona Brando. To tylko niektóre z obrazów, które przez jakiś czas będziemy nosić w pamięci".