Fernando Trueba odwiedza Polskę

Informacja nadesłana przez dystrybutora /
https://www.filmweb.pl/news/Fernando+Trueba+odwiedza+Polsk%C4%99-74714
Z okazji premiery "Chico i Rita" Polskę odwiedzi jeden z reżyserów filmu Fernando Trueba.Fernando Trueba to wielokrotnie nagradzany scenarzysta, reżyser i producent, od trzech dekad z powodzeniem realizujący filmy fabularne i dokumentalne, pracujący w telewizji i teatrze. Jego "Belle époque" z udziałem młodej Penelope Cruz wyróżniono Oscarem i nagrodą BAFTA dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Owocem przelotnego romansu Trueby z Hollywood była komedia romantyczna "Zbyt wiele" z Antonio Banderasem, Melanie Griffith i Daryl Hannah, po czym reżyser powrócił do rodzimej Hiszpanii, gdzie zrealizował m.in. "Dziewczynę marzeń", ponownie z Cruz w roli głównej. Film miał premierę na Festiwalu Filmowym w Berlinie i otrzymał siedem prestiżowych nagród Goya.


Dokument Trueby o latynoskim jazzie "Ulica 54" był zaczątkiem współpracy i przyjaźni reżysera z Javierem Mariscalem, drugim z twórców "Chico i Rita". Z kolei w filmie koncertowym "Blanco y negro" reżyser doprowadził do spotkania kubańskiego muzyka Bebo Valdésa, będącego inspiracją dla postaci Chico, i hiszpańskiego gwiazdora flamenco Diega "El Cigala". Obraz zdobył Latynoską Nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Muzyczny. Poprzedni film Trueby - "El baile de la Victoria" - był hiszpańskim kandydatem do Oscara w 2010 roku i otrzymał aż 10 nominacji do Goi.

Trueba jest także autorem książki "Dictionario de Cine" (Słownik filmowy). Zanim został filmowcem, pracował jako krytyk filmowy w czołowym hiszpańskim dzienniku El País.
Udostępnij: