Filmy dokumentalne na 35. WFF

Powiedzieć, że nasza tegoroczna konkursowa sekcja filmów dokumentalnych jest fantastyczna, to jakby nie powiedzieć zupełnie nic. Polecić tylko jeden czy dwa filmy - to jakby nie polecić żadnego. Musicie zobaczyć je wszystkie! Historie młodocianego kierowcy rajdowego, opowieści o tancerzach, zespołach, zapomnianych lub zupełnie nieznanych plemionach, o rosyjskich i filipińskich oligarchach, rzuty oka w przeszłość i przyszłość... dzięki 35. WFF nie wyjdziecie z kina!

**PRZEDSPRZEDAŻ BILETÓW RUSZA 3 PAŹDZIERNIKA, W KINOTECE I ONLINE**


357ad11d4.jpg


Born2Drive reż. Daniel Fahre, Norwegia 2019, 88'
Szybki i wściekły dokument o 15-letnim Oliverze Solbergu, najmłodszym na świecie kierowcy rajdowym. Porywający film nawet dla tych, którzy z samochodami nie mają nic wspólnego.

Dar / The Gift / Il Dono reż. Giuliano Fratini, Włochy 2019, 89'
Andriej Tarkowski kręci we Włoszech "Nostalgię" kiedy traci pozwolenie na pracę za granicą i zgodnie z prawem powinien wrócić do domu. Zamiast tego postanawia zerwać ze Związkiem Radzieckim i ukryć się przed całym światem.

KULT FILM reż. Olga Bieniek, Polska 2019, 80'
To nie jest film o historii zespołu. Przyglądamy się bohaterom w taki sposób, by można się do nich zbliżyć. Tak blisko nie był nikt.

Lil' Buck: on jest prawdziwym łabędziem / Lil' Buck: Real Swan reż. Louis Wallecan, Francja, Stany Zjednoczone 2019, 85'
Pełen pasji dokument o niezwykłym tancerzu, który połączył płynny taniec uliczny z Memphis z tańcem klasycznym. Lil' Buck, który jeździł w trasy m.in. z Madonną, uczy młodych ludzi, że taniec zmienia życie.

Mam to we krwi / In My Blood It Runs reż. Maya Newell, Australia 2019, 84'
Dziesięcioletni Dujuan pochodzi z aborygeńskiego plemienia Arandów. Jest uzdrowicielem, dobrym łowcą i mówi w trzech językach. Jednak kolonialny system szkolnictwa widzi tylko zacofanego Aborygena.

Nasza mała Polska / Our Little Poland reż. Matěj Bobřík, Polska 2019, 70'
Co roku kilkanaścioro młodych Japończyków rozpoczyna studia na Wydziale Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych. Jednym z obowiązkowych zadań studentów drugiego roku jest wystawienie sztuki teatralnej w języku polskim.

Obywatel K / Citizen K reż. Alex Gibney, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania 2019, 128'
Nagrodzony Oscarem reżyser stworzył filmowy portret Michaiła Chodorkowskiego i poradzieckiej Rosji, w której nic nie jest prawdą i wszystko jest możliwe. Najnowszy dokument Alexa Gibney'a był pokazywany na festiwalach w Wenecji i Toronto.

Ostatnia amerykańska kolonia / The Last American Colony reż. Bestor Cram, Mike Majoros, Portoryko, Stany Zjednoczone 2019, 90'
Portoryko, wyspa, którą wielu uważa za ostatnią kolonię na półkuli zachodniej, wciąż jest tzw. terytorium nieinkorporowanym USA. Poruszająca historia o uniwersalnej, ludzkiej potrzebie domagania się własnej tożsamości.

Po Monachium / After Munich reż. Francine Zuckerman, Kanada 2019, 78'
Masakra podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Po raz pierwszy ta historia zostanie opowiedziana oczami czterech kobiet, którym ten dzień zmienił życie na zawsze.

Samotni biegacze: idziemy dalej / Lonely Runners: Moving On! / Osamelí bežci: Ideme ďalej! reż. Martin Repka, Słowacja 2019, 82'
Historia niezwykłej przyjaźni trzech wybitnych modernistycznych słowackich poetów, którzy w 1963 roku założyli legendarną grupę literacką "Samotni biegacze". Film opowiada o spotkaniu trzech gigantów poezji i ich wspólnej podróży, podczas której spotkają przyjaciół i odwiedzają ważne dla nich miejsca. Historia inspirującej przyjaźni.

Słowa tam nie dotrą / Words Can't Go There reż. David Neptune, Stany Zjednoczone, Japonia 2019, 89'
Niezwykła podróż Johna "Kaizan" Neptune'a, kalifornijskiego surfera, który został mistrzem gry na japońskim flecie shakuhachi oraz innowatorem tego tradycyjnego instrumentu. Film o tym, jak można pokonać granice kultury i stać się mistrzem tradycyjnej formy sztuki.

To się nie wydarzyło / Never Happened / Skutok sa nestal reż. Barbora Berezňáková, Słowacja, Czechy 2019, 80'
Dawno, dawno temu, w małym środkowoeuropejskim kraju porwano syna prezydenta. Opowieść o zbrodniach popełnionych w nowo utworzonej demokratycznej Republice Słowacji w latach 90., które nigdy nie zostały wyjaśnione, a winnych nie ukarano.

Ulica Pustynna nr 143 / 143 Sahara Street / 143 rue du désert reż. Hassen Ferhani, Algieria, Francja, Katar 2019, 100'
Maleńka kawiarnia na Saharze. Jeden stół, kawa i omlet. Starsza właścicielka Malika słucha opowieści podróżnych. Film nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Locarno.

Ważniejsza od królów / The Kingmaker reż. Lauren Greenfield, Stany Zjednoczone, Dania 2019, 101'
Imelda Marcos, była żona prezydenta, dyktatora Filipin ma dziś 90 lat. Niezależnie od przeciwności, konsekwentnie dąży do przywrócenia wielkości swojej rodziny. Film miał pokazy na festiwalach w Wenecji i Toronto.

Za morzem / Overseas reż. Sung-A Yoon, Belgia, Francja 2019, 90'
Ośrodek szkoleniowy dla Filipinek, które wyjeżdżają do pracy zagranicę jako służba domowa. Przygotowują się tam m.in. na nadużycia, jakie prawdopodobnie będą musiały znosić.

zobacz też:

Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię