35. WFF: Polskie filmy w programie

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/35.+WFF%3A+Polskie+filmy+w+programie-134904
11 października rusza 35. Warszawski Festiwal Filmowy. Oto przewodnik po propozycjach polskich, koprodukcjach lub filmach z udziałem polskich aktorów w programie. 

Pan T / Mister T., reż. Marcin Krzyształowicz

POLSKIE FILMY W KONKURSIE MIĘDZYNARODOWYM

"Dolina Bogów", reż. Lech Majewski, Polska/Luksemburg/Stany Zjednoczone
Legenda Indian Nawaho, historia najbogatszego człowieka dotkniętego tragedią (John Malkovich) i copywriter (Josh Hartnett) piszący jego biografię. Trzy splatające się wątki tworzą fascynującą, tajemniczą, piękną i osobliwą wizję Ameryki mistrza Lecha Majewskiego.

"Proceder", reż. Michał Węgrzyn, Polska
Poruszająca historia rapera Tomasza Chady (1978-2018) - chłopak z blokowisk, z duszą poety i darem do wpadania w poważne kłopoty. W obsadzie Piotr Witkowski, Małgorzata Kożuchowska, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki, Ewa Ziętek, Jan Frycz, Sonia Bohosiewicz.

"Pan T.", reż. Marcin Krzyształowicz, Polska
Literat na froncie walki z systemem. Pełna czarnego humoru, seksu i wzruszeń, zaskakująco współczesna historia o Polsce z absurdalnych czasów, w których rzeczy bardzo nieprawdopodobne były całkiem możliwe. Przesycona nostalgią podróż do niezwykłego świata, w którym słynni pisarze i poeci artystycznej bohemy zasiadywali w knajpach i kawiarniach, ukradkiem komentując zło otaczającego ich świata. W roli głównej odmieniony i powracający w wielkim stylu Paweł Wilczak. Pośród doborowej obsady zobaczymy takie gwiazdy jak: Sebastian Stankiewicz, Marysia Sobocińska, Wojciech Mecwaldowski, Jacek Braciak, Jerzy Bończak, Eryk Lubos, Katarzyna Warnke, Bartłomiej Topa, Wiktor Zborowski, Jan Nowicki i wiele innych. Nie zabraknie też aktorskich niespodzianek, w tym brawurowej sceny z udziałem Jacka Fedorowicza, Kazimierza Kutza i Leszka Balcerowicza oraz Michała Urbaniaka, który po mistrzowsku wykonał skomponowany przez siebie utwór jazzowy pt. "Pan T".

a także:

"Słuchaj Wszechświata" , reż. Kei Ishikawa, Japonia
Czterech młodych pianistów bierze udział we wstępnej turze międzynarodowego konkursu. Każdy z nich ma inną, niepowtarzalną historię. Zacięta rywalizacja inspiruje i zmienia. W jednej z ról Andrzej Chyra.

"Stan wyjątkowy", reż. Vinko Bresan, Chorwacja/Serbia/Polska
Surrealistyczna opowieść o mającym samobójcze myśli generale, ministrze, który dobrowolnie zamyka się w celi więziennej i emerytach, którzy kradną trumnę ze szczątkami zmarłego prezydenta Chorwacji. W roli obecnego chorwackiego prezydenta Daniel Olbrychski.


POLSKIE FILMY W KONKURSIE 1-2

"Wszystko dla mojej matki", reż. Małgorzata Imielska, Polska.
Ola ma 17 lat i jest w poprawczaku. Zawzięcie trenuje lekkoatletykę. Wierzy, że jeśli zacznie osiągać sukcesy na zawodach, matka ją w końcu odnajdzie. Opowieść o dorastaniu, osamotnieniu i przemocy w realiach zakładu poprawczego.

Wszystko dla mojej matki / All For My Mother, reż. Małgorzata Imielska


POLSKIE FILMY W KONKURSIE WOLNY DUCH

"Jestem REN", reż. Piotr Ryczko, Polska
Pozornie szczęśliwe życie pewnej rodziny ulega zmianie, kiedy matka oświadcza, że jest androidem; Thriller science-fiction z Martą Król, Marietą Żukowską i Januszem Chabiorem.


POLSKIE FILMY W KONKURSIE FILMÓW DOKUMENTALNYCH

"KULT FILM", reż. Olga Bieniek, Polska.
To nie jest film o historii zespołu. Przyglądamy się bohaterom w taki sposób, by można się do nich zbliżyć. Tak blisko nie był nikt.

"Nasza mała Polska - Our Little Poland", reż. Matej Bobrík, Polska
Co roku kilkanaścioro młodych Japończyków rozpoczyna studia na Wydziale Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych. Jednym z obowiązkowych zadań studentów drugiego roku jest wystawienie sztuki teatralnej w języku polskim.


POLSKIE FILMY W KONKURSIE FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

"Gruba Kaśka", reż. Julia Pełka
W warszawskiej Grubej Kaśce wodę filtruje osiem małż. Życie milionów ludzi w mieście zależy od nich.

"Na krańcu miasta", reż. Daria Kasperek
Na krańcu miasta możemy dotrzeć do miejsc, w których nie bywamy na co dzień. Na krańcu miasta jest las. Żeby dojść do jego Źródła, trzeba przejść przez najciemniejsze zakamarki.

"Ondyna", reż. Tomasz Śliwiński
Cezary, który nadal mieszka z matką, zakochuje się w Emilii, wokalistce rockowej. Cezary skrywa także mroczną tajemnicę. Pewnego dnia cała trójka musi stawić czoła mitycznej Ondynie i jej klątwie. W jednej z ról wystąpił Bartosz Bielenia.

Ondyna / Ondine, reż. Tomasz Śliwiński

NAJLEPSZE POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE 2019

PROGRAM 1 - Wielki podryw - Jak zaskakująco różne i nieprzewidywalne potrafią być nasze relacje?

"Portret Suzanne", reż. Iza Plucińska
"Ukąszenie", reż. Helena Oborska
"Roadkill", reż. Leszek Mozga
"Me Voy", reż. Sara Bustamante-Drozdek
"Love 404", reż. Agata Baumgart


PROGRAM 2 - Dalecy czy bliscy - Co sprawia, że obcy ludzie stają się nam tak bardzo bliscy, a Ci najbliżsi dziwnie dalecy?

"Jaskinia żółwi", reż. Klaudia Folga
"Krzyżówka", reż. Jan Bujnowski
"Jeszcze porozmawiamy", reż. Mateusz Buława
"Ostatnia wieczerza", reż. Piotr Dumała
"19.91", reż. Emilia Śniegoska


PROGRAM 3 - Wczoraj, dziś i jutro - Jak zmienia się świat wokół nas i do jakich granic sami go doprowadzamy?

"Mój kraj taki piękny", reż. Grzegorz Paprzycki
"Rykoszety", reż. Jakub Radej
"Deszcz", reż. Piotr Milczarek
"Dog days", reż. Zuzanna Grajcewicz


PROGRAM 4 - Przekraczanie - Ile jesteśmy w stanie poświęcić, by sięgnąć wyżej i dotrzeć dalej?

"Story", reż. Jolanta Bańkowska
"Dziwor", reż. Paweł Dyllus 
"Acid Rain", reż. Tomek Popakul
"Harda", reż. Marcin Polar
"Duszyczka", reż. Barbara Rupik
Udostępnij: