Filmy nominowane do Doc Alliance Award na 21. MDAG!

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Filmy+nominowane+do+Doc+Alliance+Award+na+21.+MDAG-155335
Stowarzyszenie kluczowych europejskich festiwali filmów dokumentalnych nominowało 16 filmów dokumentalnych, które będą konkurowały w tym roku o Doc Alliance Award. Osiem pełnometrażowych i osiem krótkometrażowych filmów zostało wybranych przez programerów ośmiu prestiżowych festiwali zjednoczonych w Doc Alliance, reprezentujących różne europejskie regiony i perspektywy na sztukę tworzenia filmów dokumentalnych. Wiele z nominowanych filmów to odkrycia z ostatnich edycji festiwali partnerskich.


Zwycięzcy (najlepszy krótki film i najlepszy pełnometrażowy dokument) zostaną przedstawieni podczas ceremonii wręczenia nagród tegorocznego festiwalu gościnnego Docudays UA Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka w Kijowie (31 maja - 9 czerwca 2024 roku). Ponadto wybrane filmy nominowane zostaną zaprezentowane na festiwalu.

Zwycięskie filmy zostaną wybrane przez Olivię Cooper-Hadjian, programerkę i krytyczkę filmową (Cahiers du cinéma), Beatrice Fiorentino, dyrektorkę artystyczną Venice Film Critics’ Week, oraz Marko Grba Singh, filmowca i dyrektora artystycznego na Beldocs. Sieć festiwali filmów dokumentalnych Doc Alliance wspiera wschodzące talenty w europejskim filmie dokumentalnym. Każdy z siedmiu festiwali członkowskich (CPH:DOX, Doclisboa, DOK Leipzig, FIDMarseille, Ji.hlava IDFF, Millennium Docs Against Gravity FF i Visions du Réel), jak również tegoroczny festiwal gościnny Docudays UA, wybrały po jednym filmie krótkometrażowym i pełnometrażowym do nominacji Doc Alliance Award 2024.

Część nominowanych filmów będzie można zobaczyć podczas 21. edycji Millennium Docs Against Gravity, który rozpoczyna się już w przyszły tygodniu i potrwa od 10 do 19 maja w siedmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Katowice, Poznań, Łódź i Bydgoszcz) a następnie online na mdag.pl od 21 maja do 3 czerwca. Filmy, które zostaną zaprezentowane na MDAG:

Balomania, reż. Sissel Morell Dargis  (film pełnometrażowy)

W zawieszeniu (In Limbo), reż. Alina Maksimenko (film pełnometrażowy, nominacja MDAG)

Kolizja (Crushed), reż. Camille Vigny (short)

Grandmamauntsistercat, reż. Zuza Banasińska  (short, nominacja MDAG)

Dym (Smoke of the Fire), reż. Daryna Mamaisur (short)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones