Gwiazda "Raju dla par" oskarża wytwórnię o rasizm

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Gwiazda+%22Raju+dla+par%22+oskar%C5%BCa+wytw%C3%B3rni%C4%99+o+rasizm-140389
Gwiazda "Raju dla par" oskarża wytwórnię o rasizm
źródło: Materiały prasowe
Aktor Faizon Love pozwał wytwórnię Universal Pictures, oskarżając ją o pogwałcenie praw obywatelskich oraz zasad sprawiedliwego zatrudnienia. Kością niezgody jest plakat komedii "Raj dla par", w której zagrał Love.

Film z 2009 roku opowiada o czterech parach przyjaciół, które przechodzą kryzys w związku i wybierają się na wspólne wakacje, aby rozwiązać swoje problemy. U boku Love'a zagrali m.in. Vince Vaughn, Kristen Bell, Jason Bateman, Malin Akerman, Jon Favreau, Kristin Davis i Kali Hawk.

Na amerykańskim plakacie filmu widniały wszystkie cztery pary głównych bohaterów. Na plakacie międzynarodowym brakuje jednak jedynej czarnej pary: Love'a i Hawk - zarówno na zdjęciu, jak i w spisie obsady. Kwestia wypłynęła już w 2009, przy okazji premiery filmu w Wielkiej Brytanii. Studio tłumaczyło wówczas, że powodem była konieczność "uproszczenia plakatu", by wyeksponować "aktorów najbardziej rozpoznawalnych na rynku międzynarodowym". Wytwórnia ostatecznie wycofała plakat z użytku, chociaż z pozwu Love'a wynika, że do dziś wykorzystuje się go w ramach promocji filmu.

Zamiast cieszyć się maksymalną widocznością przy okazji premiery filmu, pan Love został oddelegowany do roli "niewidzialnego człowieka", rodem z powieści Ralpha Ellisona, czytamy w pozwie. Pan Love i jego czarna partnerka, Kali Hawk, zostali całkowicie usunięci z materiałów reklamowych, podczas gdy pozostałe "pary" grzały się w blasku międzynarodowego box-office'owego hitu.

Love zarzuca też studiu, że - próbując powstrzymać go przed pójściem ze sprawą do sądu - obiecało mu natychmiastowe wycofanie plakatu oraz rekompensatę w postaci kolejnych lukratywnych ról, a potem nie dotrzymało umowy. To nie tylko naruszenie umowy, to celowy akt rasizmu ze strony Universal Studios, powiedział prawnik Love'a, Eric George.
Udostępnij: