Gwiazdy na pokładzie Transatlantyku. Dziś rusza festiwal

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Gwiazdy+na+pok%C5%82adzie+Transatlantyku.+Dzi%C5%9B+rusza+festiwal-144721

Festiwale to nie tylko wydarzenia stawiające na jednorazowe pokazy. Miarą efektywności i sukcesu takich imprez jest bowiem także ich kulturotwórcza rola. Czyli odpowiedzialność za środowisko branżowe, kształtowanie młodych talentów, spotkania z twórcami światowego formatu. Nie inaczej będzie podczas tegorocznego festiwalu Transatlantyk, który odbywał się będzie w Warszawie, w dniach 1-5 grudnia.
Do takich właśnie działań należą spotkania Masterclass, przygotowane z wybitnymi przedstawicielami środowiska filmowego. Pierwszym z nich jest Allan Starski. "Jeden z najbardziej cenionych polskich artystów kina, laureat Oscara za "Listę Schindlera" przekonuje, że scenograf może być nie tylko doskonałym rzemieślnikiem, ale również pełnoprawnym współtwórcą filmu. Dzięki swojemu zaangażowaniu i doskonałemu warsztatowi zapraszany był do współpracy przez największych mistrzów kina, dzięki czemu jego pracę możemy podziwiać w blisko pięćdziesięciu polskich oraz zagranicznych filmach pełnometrażowych. O bogate doświadczenia z planów filmowych będzie można zapytać naszego gościa podczas spotkania – po zakończeniu części pierwszej do dyskusji zaproszona zostanie publiczność". W rozmowie z Łukaszem Maciejewskim opowie m.in. o współpracy z Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim i Stevenem Spielbergiem, roli scenografa w odniesieniu do całości dzieła filmowego czy wpływie nowoczesnych technik kinematograficznych na realizację dekoracji.

Spotkanie zaplanowano 03.12.2021 o godz. 16:30 w KinoGramie – sala 4. WSTĘP WOLNY!


Drugim z nich jest reżyser Bartosz Konopka. Reżyser opowie o kulisach powstania ostatniej produkcji, czyli "Krwi Boga". Poruszy również tematy nowoczesnego podejścia do kina kostiumowego i postara się poszukać odpowiedzi na pytanie, czy warto dziś robić filmy o średniowieczu. "W dzisiejszym kinie widzowie cenią przede wszystkim uniwersalne wartości, a najwyższą sztuką jest umiejętność przekazania ich za pomocą nieoczywistych dla większości ludzi wokół środków wyrazu. Mistrzem w tworzeniu tego rodzaju filmów jest gość spotkania Masterclass na tegorocznym festiwalu Transatlantyk – Bartosz Konopka".

Spotkanie z nim odbędzie się 04.12.2021 o godz. 18 w KinoGramie – sala 4. WSTĘP WOLNY!

Do tego przygotowano zamknięte warsztaty dla dziennikarzy piszących o filmie.


Ale to nie wszystko. Bo wśród gości festiwalowych są także reżyserzy i scenarzyści związani z filmami, których pokazy zaplanowano na tegorocznym festiwalu. To m.in. Thomas Reider, scenarzysta "Wielkiej wolności", z którym spotkanie zaplanowano po seansie "Wielkiej wolności" w sobotę, 04.12, o godz. 15.30, w KinoGramie.

Gość festiwalu to austriacki scenarzysta, konsultant scenariuszowy i filmowiec. Jest bliskim współpracownikiem reżysera Sebastiana Meise ("Stillleben", "Outing"). W swoim dorobku ma także scenariusz do miniserialu telewizyjnego ("Tschuschen: power") oraz wielokrotnie nagradzanego filmu telewizyjnego "Das Wunder von Wörgl" (ang. tytuł: "Shillings from Heaven", reż. Urs Egger), który zdobył m.in. Złotą Romy dla najlepszego filmu telewizyjnego. Wyreżyserował filmy dokumentalne "Zorn", "Outing" i "Der Geldmacher". Jego twórczość filmowa była prezentowana na festiwalach w Cannes, Wenecji, San Sebastian.

Sam film "Wielka wolność" to opowieść o Hansie, który jest homoseksualistą, a obowiązujący w III Rzeszy paragraf 175  skazuje osoby o tej orientacji seksualnej na więzienie. W wyniku tego Hans przez kolejne dekady jest zamykany raz za razem. Jedynym stałym elementem w jego życiu staje się skazany za morderstwo Viktor...


Drugie spotkanie z twórcami zaplanowano z Paolo Costellą. Odbędzie się ono po seansie "(Nie)długo i szczęśliwie" w niedzielę, 05.12, o godz. 12:30. To reżyser, który przeszedł długą drogę, nim dotarł do filmu. W latach 1982-1988 pracował jako niezależny dziennikarz dla różnych gazet i magazynów, publikując artykuły o telewizji i kinie. W 1999 roku wyreżyserował swój pierwszy film, "Tutti gli uomini del deficiente"/ "All the Moron’s Men" (1999), którego był również scenarzystą.

W 2016 roku napisał (wraz z Paolo Genovese, Filippo Bologna, Paolą Mammini i Rolando Ravello) scenariusz do filmu "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" w reżyserii Paolo Genovese, prezentowanego w konkursie na 15. Tribeca Film Festival (gdzie zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz), nagrodzonego przez Włoską Akademię Filmową (David di Donatello Awards) w kategorii najlepszy film i najlepszy scenariusz. Film cieszył się dużą popularnością na całym świecie, także w Polsce. Powstało aż 18 remake'ów filmu w takich krajach jak: Hiszpania, Grecja, Polska, Rosja czy Chiny.

Współpracował z Paolo Genovese przy kolejnych scenariuszach – "Supereroi" oraz "Il primo giorno della mia vita" W 2021 roku wyreżyserował filmy: "(Nie)długo i szczęśliwie" (napisany z Antonellą Lattanzi i Paolo Genovese) oraz "Vicini di casa" (scenariusz pisany wraz z Giacomo Ciarrapico).

Bohaterami "(Nie)długo i szczęśliwie" są cztery małżeństwa, które dowiadują się, że ich śluby były nieważne, bo zostały udzielone przez osobę podszywającą się pod księdza. Mają miesiąc na podjęcie decyzji o przyszłości swoich związków. Czy zgodzą się po raz kolejny powiedzieć sobie "tak", a może wykorzystają tę nadarzającą się okazję do poszukania nowej życiowej szansy? Odpowiedź na wielkim ekranie w KinoGramie.

Warto przy tym przypomnieć, że wszystkie seanse są w cenie 15 zł.

Szczegóły: www.transatlantyk.org