Już po raz trzeci Filmoteka Narodowa prezentuje swój program w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Publiczności festiwalowej przedstawiliśmy już przedwojenne filmy zrealizowane w języku jidysz, a także dorobek filmowy wielkiej gwiazdy żydowskiego teatru
Idy Kamińskiej.
W tym roku chcemy przypomnieć tych twórców i organizatorów polskiego przedwojennego kina, którzy zginęli, bo wyrok na nich wydała obłędna ideologia eksterminacji narodu żydowskiego.
Historia przedwojennego kina polskiego w wyjątkowy sposób naznaczona jest dramatem, jaki wywołał wybuch II wojny światowej. Tak jak i cała Polska tak i branża kinematograficzna poniosła ogromne straty materialne. Przedwojenna struktura i baza produkcji filmowej przestała istnieć. Nie ocalało ani jedno atelier, laboratorium filmowe czy biuro wynajmu. Niestety również szeregi ludzi związanych z kinematografią przerzedziły się dramatycznie. W wojennej zawierusze życie stracili m.in.:
Tadeusz Dołęga-Mostowicz,
Eugeniusz Bodo,
Witold Zacharewicz,
Kazimierz Junosza-Stępowski,
Józef Orwid,
Ina Benita.
Tragiczny los dotknął także tych polskich filmowców, którzy ponieśli śmierć wyłącznie ze względu na swe żydowskie pochodzenie.
Włączając się w kolejną już edycję festiwalu Warszawa Singera, chcemy przypomnieć ich nazwiska i twarze. W wielu przypadkach wydobyć te postacie z zapomnienia. Zdajemy sobie sprawę, że prezentujemy sylwetki nielicznych z nich, że należałoby przywołać jeszcze wiele nazwisk. Niestety nie sposób wspomnieć o wszystkich. Hekatomba Holocaustu pochłonęła zbyt wiele ofiar.
PROGRAM FILMOWY: 30.VIII 19.30 CZŁOWIEK O BŁĘKITNEJ DUSZY r. Michał Machwic, Polska 1929 67' (seans z muzyką na żywo - na klarnecie zagra Paweł Szamburski) 31.VIII 19.00 PIĘTRO WYŻEJ r. Leon Trystan, Polska 1938 90' 1.IX 17.30 ABC MIŁOŚCI r. Michał Waszyński, Polska 1935 60' 2.IX 18.00 KŁAMSTWO KRYSTYNY r. Henryk Szaro, Polska 1938 98' 3.IX 18.15 KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ r. Mieczysław Krawicz, Janusz Warnecki, Polska 1932 84' 4.IX 18.00 10% DLA MNIE r. Juliusz Gardan, Polska 1932 91' 5.IX 19.00 O CZYM MARZĄ KOBIETY r. Aleksander Marten, Polska 1937 58' 30. VIII tuż po seansie
CZŁOWIEKA O BŁĘKITNEJ DUSZY zapraszamy na recital Katarzyny Łochowskiej. Wokalistka wystąpi wraz z zespołem w przedwojennym repertuarze skomponowanym przez najwybitniejszych twórców żydowskiego pochodzenia.