Janusz Kamiński: "operatorzy tracą kontrolę nad obrazem"

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Janusz+Kami%C5%84ski%3A+%22operatorzy+trac%C4%85+kontrol%C4%99+nad+obrazem%22-127781
Janusz Kamiński, dwukrotny laureat Oscara i stały współpracownik Stevena Spielberga, wyraził niepokój związany z rozwojem technologii cyfrowego manipulowania obrazem. Jego zdaniem podważa to pracę wykonaną przez operatora.

GettyImages-155854982.jpg Getty Images © Kevin Winter

W kuchni jest za dużo kucharek, stwierdził Kamiński. Na razie efekty są dobre, zwłaszcza jeśli ma się tak dobrego szefa kuchni jak Steven Spielberg. Ale w chwili, gdy reżyser nie angażuje się w sprawę, operator traci kontrolę nad obrazem.

Filmowiec sam ostatnio miał okazję pracować przy "Ready Player One", produkcji w dużej mierze stworzonej w pamięci komputera. Nazwał ją "wspaniałym filmem", z którego "jest dumny", ale zaznaczył, że jego wkład w to, co widać na ekranie, wyniósł około 40%. Do pewnego stopnia nie uważam tego za kręcenie filmów, podsumował.

Sztuka operatorska to sztuka światła i cienia, wizualnych metafor i niuansów. Obecnie to zanika, powiedział Kamiński, dodając, że zarejestrowane na planie obrazy mogą nie przetrwać cyfrowej postprodukcji. Możliwości zmanipulowania obrazu są niemal nieograniczone.

Kamiński jest zdania, że w którymś momencie nastąpi powrót do korzeni, ale jego zdaniem obecnie nie ma zbyt wielu operatorów używających kamery do wyrażenia siebie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones