Jean-Claude Van Damme jako Napoleon Bonaparte?

Moviehole / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Jean-Claude+Van+Damme+jako+Napoleon+Bonaparte-107265
Napoleon Bonaparte, cesarz Francuzów, to postać, po którą kino sięgało dość często. Ale takiej wersji chyba jeszcze nie było. Reżyser Albert Pyun, autor takich widowisk akcji jak "Cyborg" czy "Kickboxer 2", właśnie zakończył prace nad scenariuszem "Napoleona". Co więcej, wie już, kto powinien zagrać główną rolę. W roli niskiego cesarza wystąpić miałby Jean-Claude Van Damme, gwiazda "Cyborga".


Pyun cierpi na stwardnienie rozsiane. Choroba jest już w takim stadium zaawansowania, że biografia Napoleona przewidziana jest jako pożegnanie Pyuna z reżyserią. Na razie nie jest jednak jasne, czy uda mu się zebrać budżet oraz czy Van Damme zgodzi się w filmie wystąpić.

Urodzony na Korsyce Napoleon Bonaparte był francuskim wojskowym. Po wybuchu Rewolucji Francuskiej stanął po stronie nowego reżimu i szybko zaczął awansować, stając się bohaterem walk o Tulon. Po upadku jakobinów chwilowo popadł w niełaskę, był nawet uwięziony. Wykorzystał szansę, jaką była walka z powstania z 1795 roku i tak został dowódcą wojsk wewnętrznych i generałem dywizji. Kolejne lata spędził na kampaniach we Włoszech i Egipcie. Za zasługi Dyrektoriat mianował go dowódcą wojskowym w Paryżu. Bonaparte wykorzystał sprzyjające okoliczności i dokonał skutecznego zamachu wojskowego, przejmując w listopadzie 1799 dyktatorską władzę.

Kolejne lata to czas reform administracji i prawodawstwa. W 1803 roku sprzedał Stanom Zjednoczonym rozległe tereny Luizjany. Rok później został koronowany na cesarza. Jednocześnie prowadził szereg wojen na rozlicznych frontach. Los odwrócił się od niego w 1812 roku, kiedy niepowodzeniem zakończyła się jego kampania moskiewska. Rok później poniósł porażkę w tzw. Bitwie Narodów pod Lipskiem. W 1814 roku zmuszony został do abdykacji i został zesłany na Elbę.

Uciekł stamtąd niespełna rok później i rozpoczął marsz po władzę, tak zwane 100 dni Napoleona. Marsz został przerwany klęską pod Waterloo. Bonaparte został zesłany na Wyspę Świętej Heleny, gdzie zmarł w 1821 roku. Efektem działalności Bonapartego był Kongres Wiedeński, który na prawie 100 lat ustalił porządek polityczny w Europie.