Kolejne kraje typują filmy do Oscara

The Hollywood Reporter, Cineuropa / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Kolejne+kraje+typuj%C4%85+filmy+do+Oscara-65394
Do sezonu oscarowego pozostało zaledwie kilka miesięcy. Kolejne kraje zgłaszają więc filmy, które będą walczyć o złotą statuetkę w kategorii "Najlepszy obraz nieanglojęzyczny".

Izrael reprezentować będzie tragikomedia "The Human Resources Manager" w reżyserii Erana Riklisa - historia speca od PR-u próbującego zatuszować skandal związany ze śmiercią jednego z pracowników dużej firmy.

Duńskim kandydatem został "Haevnen" Susanne Bier - opowieść o dwóch rodzinach i ich przyjaciołach poddanych poważnemu życiowemu testowi.

O statuetkę dla Serbii powalczy "Besa" Srdjana Karanovica. Rzecz opowiada o Słowence, która poślubia serbskiego nauczyciela ze wsi. Wkrótce ma on zostać wcielony do armii.

Kanada wytypowała "Incendies" Denisa Villeneuve'a - dramat o bliźniakach podróżujących na Bliski Wschód w poszukiwaniu krewnych.

Reprezentantem Norwegii został "Engelen" Margreth Olin - historia uzależnionej od narkotyków matki niezdolnej do opieki nad dziećmi.

Bośnia i Hercegowina wytypowała "Cirkus Columbia" Danisa Tanovica. Akcja filmu rozgrywa się w dniu wybuchu wojny domowej w Jugosławii.

Bułgarzy wybrali "Wschodnie zabawy" Kamena Kaleva - opowieść o dwóch braciach, którzy stają po przeciwnych stronach barykady.

Oscara dla Brazylii zdobędzie być może "Lula, The Son of Brazil" - wystawna biografia tamtejszego prezydenta, Luiza Inácio Luli da Silvy.

Nominacje do Oscara zostaną ogłoszone 25 stycznia. Przypomnijmy, że polskim kandydatem do nagrody jest "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha.
Udostępnij: