Korzyński 80. Jubileuszowy przegląd twórczości kompozytora

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Korzy%C5%84ski+80.+Jubileuszowy+przegl%C4%85d+tw%C3%B3rczo%C5%9Bci+kompozytora-136777
Już 2 marca Andrzej Korzyński, autor niezapomnianych przebojów i muzyki do takich filmów jak "Człowiek z marmuru", "Opętanie", "Na srebrnym globie", "Akademia Pana Kleksa" czy "W pustyni i w puszczy" będzie świętował 80. urodziny. Z tej okazji Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na przegląd twórczości Mistrza (6-18 marca). W programie pokazy filmów, do których napisał muzykę, prezentacja biograficznego dokumentu i wyjątkowe spotkanie z Jubilatem oraz koncert Stefana Wesołowskiego inspirowany twórczością kompozytora.

Andrzej Korzyński, fot. Przemek Pomarański/GAD

Andrzej Korzyński odpowiada za brzmienie ponad 150 polskich filmów, które trafiały na kinowe ekrany w ciągu ostatnich 50 lat. Jego energetyczne rytmy, funkujące aranżacje i popularne piosenki ufundowały doświadczenie pokoleń widzów. Niezależnie od tego czy mamy tego świadomość wszyscy znamy twórczość kompozytora, który napisał muzykę do klasycznych dzieł Wajdy i Żuławskiego, ale też do"Akademia Pana Kleksa" czy "W pustyni i w puszczy". I choć pierwszy wydany po wojnie album z muzyką filmową zbierał dzieła Korzyńskiego, dopiero w mijającej dekadzie jego twórczość zaczęła budzić należne jej zainteresowanie. Przyczyniły się do tego płyty wydawane przez brytyjską wytwórnię Finders Keepers i polskie GAD Records, a także książkowe i filmowe opracowania oraz remiksy jego utworów.

W ramach okrągłego jubileuszu tego wybitnego kompozytora Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprezentuje staranną selekcję filmów z jego muzyką; od dziecięcych i młodzieżowych klasyków, przez gatunkowe stylizacje po artystyczne arcydzieła. Wszystko rozpocznie się wyjątkowym spotkaniem z Andrzejem Korzyńskim i projekcją dokumentu o jego twórczości w warszawskim kinie Iluzjon. To jednak nie wszystko. Przegląd będzie też okazją do rozmowy o renesansie zainteresowania twórczością kompozytora i posłuchania, jak estetyka jego utworów z lat 70. i 80. inspiruje twórców młodszego pokolenia.

6 marca o godzinie 18.00 przegląd "Źródła i echa. Korzyński 80." otworzy pokaz poświęconego kompozytorowi dokumentu pt. "Andrzej Korzyński. Zagubiony diament" z 2016 roku w reż. Grzegorza Brzozowicza. O godz. 19.00 odbędzie się spotkanie z kompozytorem, a o 20.00 seans filmu "Opętanie" w reż. Andrzeja Żuławskiego (1981). Wydarzenia odbędą się w warszawskim kinie Iluzjon (ul. Narbutta 50a).

Kolejnego dnia, 7 marca o godzinie 19.00, spotkanie w drugiej siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, na ul. Wałbrzyskiej 3/5, będzie okazją do rozmowy o fenomenie Korzyńskiego i nowej fali jego popularności. Wezmą w niej udział: szef wytwórni GAD Records – Michał Wilczyński, kompozytor Stefan Wesołowski oraz publicysta Bartek Chaciński. Chwilę później, o godzinie 20.00 rozpocznie się koncert Stefana Wesołowskiego, który na żywo zaprezentuje muzykę napisaną do dokumentu "Ucieczka na Srebrny Glob" w reżyserii Jakuba Mikurdy. Wesołowski tak opowiada o tych utworach: Są one rodzajem hołdu dla brzmienia i języka, które Korzyński odkrył dla polskiego kina. Są również impresją na temat świata i estetyki mojego dzieciństwa. Muzyka do filmu została stworzona całkowicie na syntezatorach analogowych z lat 70. i 80. i z użyciem analogowych efektów. Na koniec zszyłem całość fakturami rozpisanymi na cztery wiolonczele. 

"Akademia Pana Kleksa", reż. Krzysztof Gradowski, fot. Eugeniusz Gawrysiak, z zasobów FINA

W programie obchodów jubileuszu kompozytora nie mogło zabraknąć pokazów filmów, do których muzykę skomponował Andrzej Korzyński. Przegląd ten odbędzie się potrwa do 18 marca, a zobaczyć będzie można*: 
6.03. g. 20.00 "OPĘTANIE", reż. Andrzej Żuławski, RFN, Francja 1981, 127 minut
7.03. g. 18.00 "WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ", reż. Andrzej Wajda, Polska 1968, 98 minut
8.03. g. 14.00 "AKADEMIA PANA KLEKSA. PRZYGODA KSIĘCIA MATEUSZA cz. I", reż. Krzysztof Gradowski, Polska 1983, ZSRR, 85 minut
11.03. g. 20.15 "PIĘĆ KOBIET NA TLE MORZA", reż. Vladislav Ikonomov, Polska, Bułgaria 1986, 94 minuty
13.03. g. 20.00 "OCALENIE", reż. Edward Żebrowski, Polska 1972, 91 minut
14.03. g. 14.00 "AKADEMIA PANA KLEKSA. TAJEMNICA GOLARZA FILIPA cz.II", reż. Krzysztof Gradowski, Polska, ZSRR 1983, 82 minuty
16.03. g. 18.00 "WIELKI SZU", reż. Sylwester Chęciński, Polska 1982, 100 minut
18.03. g. 20.00 "AGENT NR 1", reż. Zbigniew Kuźmiński, Polska 1971, 97 minut
*program przeglądu może ulec zmianie

Więcej na: www.kinoiluzjon.pl lub TUTAJ 
oraz www.nina.gov.pl lub TUTAJ  

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones