Laureat Złotej Palmy z Cannes na Dwóch Brzegach

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Laureat+Z%C5%82otej+Palmy+z+Cannes+na+Dw%C3%B3ch+Brzegach-112495
SPROSTOWANIE: Pierwszy polski pokaz filmu odbędzie się dzień wcześniej w Poznaniu podczas festiwalu Transatlantyk.

Festiwalowy film roku na Dwóch Brzegach. "Dheepan" Jacquesa Audiarda, tegorocznego zdobywcę Złotej Palmy, będzie można zobaczyć już 8 sierpnia podczas finału festiwalu.

Emigracja jako sposób na przeżycie – to temat najnowszego filmu francuskiego reżysera. Audiard opowiada historię byłego żołnierza, młodej kobiety i małej dziewczynki, którzy udając rodzinę uciekają z pogrążonej w wojnie domowej Sri Lanki do będącej szansą na lepszą przyszłość Europy. Docierają na przedmieścia Paryża i zatrzymują się w jednym z mieszkań socjalnych. Nie znają się, ale próbują wspólnie ułożyć na nowo swoje życie.

Jacques Audiard, nazywany francuskim Martinem Scorsesem, serwuje w "Dheepan" wybuchową mieszankę dramatu społeczno-politycznego, love story i brutalnego kina akcji – ocenia Dyrektor Artystyczna Grażyna Torbicka. "Dheepan", ze znakomita rolą debiutanta Jesuthasana Antonythasana, to kino radykalne, pokazujące świat imigrantów z punktu widzenia ich samych. To także bardzo ważny film w kontekście tysięcy imigrantów przybywających do Europy w poszukiwaniu lepszego życia. 

Pokaz "Dheepan" odbędzie się 8 sierpnia podczas festiwalowego wieczoru zamknięcia. Dzięki współpracy Dwóch Brzegów z firmą Solopan, dystrybutorem filmu, publiczność w Kazimierzu Dolnym zobaczy obraz, który bracia Coen w tym roku nagrodzili w Cannes Złotą Palmą. (Film będzie miał polską prapremierę dzień wcześniej 7 sierpnia na Festiwalu TRANSATLANTYK w Poznaniu, gdzie zostanie pokazany jako film otwarcia).

Nagroda główna na francuskim festiwalu dla Jacquesa Audiarda to oczywiście największy, choć jednocześnie nie jedyny sukces tego reżysera. Jego wcześniejszy film, "Prorok", w 2009 roku zdobył w Cannes Grand Prix du Jury. - Pierwszy pokaz w Polsce tego obrazu również miał miejsce na Dwóch Brzegach. I podobnie jak teraz w przypadku "Dheepan", z włączeniem go do programu festiwalowego czekaliśmy do ostatniej chwili, bo po Cannes Audiard dokonywał jeszcze montażowych retuszy – dodaje Grażyna Torbicka.

Dziewiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones