Maciej Adamek walczy o Nagrodę Główną Hartley-Merrill

Informacja prasowa /
https://www.filmweb.pl/news/Maciej+Adamek+walczy+o+Nagrod%C4%99+G%C5%82%C3%B3wn%C4%85+Hartley-Merrill-28621
18 maja w Cannes odbędzie się rozstrzygnięcie Międzynarodowego Konkursu Scenariuszowego Hartley-Merrill – biorą w nim udział scenariusze, które wygrały krajowe edycje konkursu. W tym roku organizatorem Polskiej Edycji Konkursu Hartley-Merrill była Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, a wygrał ją Maciej Adamek, który teraz, po wstępnych selekcjach, znalazł się w finale Konkursu Międzynarodowego.

Scenariusz maciej adamek,, znalazł się w ścisłym finale, razem z trzema innymi tekstami – z Anglii, Jamajki i Szkocji. Nagroda Główna to 5 tys. dolarów, druga nagroda wynosi 3500 USD, a trzecia 1500 USD. W Polsce scenariusz Adamka pokonał 83 teksty. Wręczenie nagród Polskiej Edycji Konkursu Hartley-Merrill odbyło się 24 kwietnia w warszawskim kinie Muranów. Jury w składzie: Edward Żebrowski, Feliks Falk, Jacek Fuksiewicz, Jacek Kondracki, Magdalena Piekorz, Krzysztof Rak, oprócz Nagrody Głównej dla Macieja Adamka, przyznało Nagrodę Specjalną HBO Dawidowi Kędzi ("Proboszcz"), Nagrodę Specjalną Prokom Talent Wojciechowi Pawlikowi ("Lamus"), Nagrodę Specjalną PISF ex-aequo Annie Dykczak ("Pocztówka z Londynu") oraz Karolinie Szymczyk-Majchrzak ("Rozmowy nocą") oraz wyróżniło Michała Kalickiego za tekst "Karaluchy, te ohydne robale".

Scenariusz Macieja Adamka pt. "Zdjęcie" opowiada historię 16-letniego Adama, który podejrzewa, ze ojciec nie jest jego prawdziwym ojcem i wyrusza w podróż by dotrzeć do prawdy. Motywem, który skłania go do poszukiwań jest zdjęcie jego matki w ciąży oraz obcego mężczyzny. To także historia przyjaźni ze starszym o dwa lata Przemkiem oraz pierwszej miłości, która może tę przyjaźń zniszczyć.

Polskie scenariusze dwukrotnie zwyciężały w Konkursie Hartley-Merrill. W edycji 1993/94 wygrała praca Cezarego Harasimowicza "Bandyta", zaś w edycji 1998/99 scenariusz Piotra Wereśniaka "Stacja". Na wysokich miejscach w finale międzynarodowym uplasowały się także teksty Tomasza Wiszniewskiego i Roberta Bruttera "Emigrant", Henryka Dederko "Bajland" i Agnieszki Krakowiak "Cyganka".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones