mBank Nowe Horyzonty. Polskie filmy w programie

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Mistrzowska+dru%C5%BCyna%2C+czyli+polskie+filmy+w+programie+festiwalu-156395
mBank Nowe Horyzonty. Polskie filmy w programie
Ta drużyna jak co roku zapewnia mistrzostwo: festiwalowa reprezentacja polskich filmów jest mocna, różnorodna i zapewni emocje na najwyższym poziomie od pierwszej do ostatniej minuty. W ramach tegorocznych Nowych Horyzontów będzie można zobaczyć 13 filmów pełnometrażowych, 4 koprodukcje, zestaw animacji i ponad 30 krótkich metraży polskiej produkcji. Wśród nich światowe premiery "Simony Kossak" Adriana Panka, "Próby łuku" Łukasza Barczyka i "Endless" Wojciecha Pusia.

Jednym z filmów otwarcia festiwalu będzie "Minghun" Jana P. Matuszyńskiego (premiera międzynarodowa), zaś na zamknięcie wydarzenia zaprezentujemy "Dziewczynę z igłą" Magnusa von Horna (polska koprodukcja). Partnerem pokazów polskich filmów jest Dr Irena Eris.

24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty rozpocznie się już w przyszłym tygodniu: na część stacjonarną zapraszamy od 18 do 28 lipca, zaś do 4 sierpnia festiwal można zaprosić do swoich domów za sprawą pokazów online. Pełny program, bilety oraz dostępy do filmów online można znaleźć na naszej stronie.

Sprawdź program

Simona Kossak: naturalna buntowniczka

Zerwała z artystyczną tradycją w rodzinie, ale do rangi sztuki podniosła walkę o naturalne ekosystemy Polski. Simona Kossak – wybitna popularyzatorka nauki – to bohaterka najnowszego filmu Adriana Panka, który będzie miał swoją światową premierę na Nowych Horyzontach. W "Simonie Kossak" zaczynamy śledzić losy bohaterki, kiedy ta rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczynając życie na własnych warunkach. Na ekranie zobaczymy m.in. Sandrę Drzymalską (w roli Simony), Jakuba Gierszała oraz Agatę Kuleszę.

Próba łuku: mit i miłość

W "Odysei" Homer opisywał Penelopę jako wierną żonę, żyjącą wspomnieniem o Odyseuszu i nadzieją na jego powrót, ale też jako osobę przebiegłą, która by zmylić i zniechęcić adoratorów, urządza zawody łucznicze. Archetyp ten wykorzystuje w swoim najnowszym filmie Łukasz Barczyk, współczesną Penelopą czyniąc Martę (Marieta Żukowska), która dziesięć lat po zniknięciu męża postanawia zrozumieć wreszcie, co tak naprawdę się z nim stało, i nazwać relację, jaka ich łączyła. Wraz z jego najlepszym przyjacielem (Łukasz Barczyk), któremu towarzyszy ekipa filmowa, wyruszają na grecką wyspę Thassos, gdzie widziano go po raz ostatni. Czy uda im się odtworzyć ciąg zdarzeń i rozwikłać tajemnicę?

Endless: w stronę queerowej utopii

Przemiana nie ma końca, nigdy nie będzie dostateczna, nie będzie dość – słyszymy w otwarciu "Endless", niezwykłego projektu Wojciecha Pusia, efektu artystycznych poszukiwań zainicjowanych w 2016 roku w grupie osób niebinarnych, transpłciowych i queerowych. Kolektyw próbuje opowiadać o swoim doświadczeniu w sposób wymykający się definicjom, we własnym idiomie przedefiniowywać kwestie związane z tożsamością i cielesnością. W "Endless" działania te przybierają formę hipnotycznego filmu przypominającego narkotyczną wizję. W jego centrum znajduje się poszukujące siebie X, w które wciela się Szymon Czacki.

I jeszcze więcej (znakomitego!) polskiego kina

W trakcie festiwalu zaprezentujemy też trzy filmy, które z różnych perspektyw prezentują kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej: "Drzewa milczą" Agnieszki Zwiefki, "Mur" – reżyserski debiut Kasi Smutniak, jednej z tegorocznych jurorek oraz "Zieloną granicę" Agnieszki Holland – na bezpłatnym pokazie w ramach Kina na Rynku. Również na wrocławskim rynku zobaczymy legendarne arcydzieło Andrzeja Wajdy – "Popiół i diament" (seans we współpracy z wrocławską Wytwórnią Filmów Fabularnych).

W polskiej reprezentacji znalazły się także filmy: "Między nami są sytuacje" Michała Szcześniaka, "To uczucie" Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa, "12,41 kilometra" Karoliny Breguły, "To nie mój film" Marii Zbąskiej – biorący udział w konkursowej sekcji Smart7 oraz polskie koprodukcje: "Razem z przypadku" Gorana Stolevskiego i "Strefa interesów" Jonathana Glazera. Polskie akcenty znalazły się też w sekcji Młode Horyzonty: "Basia. Jestem w sam raz" – zestaw animacji z kolejną odsłoną przygód ulubienicy przedszkolaków i "Dziewczyńskie historie" Agi Borzym – szczery i czuły portret współczesnych nastolatek.

Jak zwykle silną drużynę biało-czerwonych znajdziemy w Shortliście: selekcji najlepszych krótkich metraży tego sezonu (aż 20 filmów!). Polując na polskie tropy warto zwrócić także uwagę na wyjątkowy zbiór "Obrazy rewolucji" – nieznany w szerszym obiegu, a fascynujący fenomen: etiudy afrykańskich twórców studiujących na łódzkiej Filmówce, w tym nowofalowe i muzyczne filmy Mostafy Derkaouiego (to część sekcji Afrykańskie Nowe Fale; współpraca z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie). Oldskulowy, ale niezmiennie zachwycający formalną nowatorskością zestaw etiud trafił do selekcji "Życie to ruch, kino to śmierć" – czyli zbioru filmów biologicznych z Wytwórni Filmów Oświatowych (w ramach sekcji Front Wizualny).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones