Nie żyje Andrzej Mularczyk. Autor scenariusza "Samych swoich" miał 94 lata

Onet.pl / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Andrzej+Mularczyk.+Autor+scenariusza+%22Samych+swoich%22+mia%C5%82+94+lata-156193
Nie żyje Andrzej Mularczyk. Autor scenariusza "Samych swoich" miał 94 lata
źródło: Getty Images
autor: Nur Photos
W wieku 94 lat zmarł Andrzej Mularczyk. W sercach polskich kinomanów zapisał się przede wszystkim jako autor scenariuszy klasyki polskiej komedii – zrealizowanej wspólnie ze zmarłym w 2021 roku Sylwestrem Chęcińskim trylogii o perypetiach Karguli i Pawlaków ("Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć"). W swoim dorobku miał też takie tytuły jak "Wyjście awaryjne" Romana Załuskiego, "Powidoki" Andrzeja Wajdy czy seriale "Droga", "Dom" i "Blondynka". Smutną informację przekazał mediom przyjaciel rodziny.

Kim był Andrzej Mularczyk?


Andrzej Mularczyk urodził się 13 czerwca 1930 roku. W 1955 roku ukończył studia z zakresu dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Był nie tylko scenarzystą filmowym, ale też pisarzem, autorem reportaży i twórcą słuchowisk radiowych. Jako scenarzysta zadebiutował dramatem obyczajowym "Miasteczko", który napisał na podstawie opowiadania Jana Dobraczyńskiego pt. "Odpust". W latach 60. jego sztuki stały się pierwowzorem spektakli telewizyjnych i filmów fabularnych.

Najważniejsze filmy Andrzeja Mularczyka


Największą sympatię przyniosły Andrzejowi Mularczykowi scenariusze do wyreżyserowanej przez Sylwestra Chęcińskiego trylogii o perypetiach zwaśnionych rodów Karguli i Pawlaków, na którą złożyły się filmy "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". W jego filmografii znajdziemy również takie komedie jak "Niespotykanie spokojny człowiek" Stanisława Barei i "Wyjście awaryjne" Romana Załuskiego czy dramaty obyczajowe – składający się z dwóch nowel "Wielki podryw" Jerzego Trojana i Jerzego Kołodziejczyka czy "Powidoki" Andrzeja Wajdy.

W dorobku Andrzeja Mularczyka są także takie popularne seriale jak "Droga", "Rodzina Połanieckich", "Dom" czy emitowana w latach 2010–2021 "Blondynka" z Julią Pietruchą w roli głównej. W 2020 roku został bohaterem zrealizowanego dla wrocławskiego oddziału Telewizji Polskiej krótkometrażowego dokument Ewy Szprynger "Andrzeja Mularczyka kantor wymiany uczuć". Jego filmografię zamyka wyreżyserowany przez Artura Żmijewskiego prequel "Sami swoi. Początek", który trafił na ekrany kin w lutym tego roku. Przypominamy jego zwiastun: 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones