Nie żyje Pat Carroll. Urszula z "Małej syrenki" miała 95 lat

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Pat+Carroll.+Urszula+z+%22Ma%C5%82ej+syrenki%22+mia%C5%82a+95+lat-147264
Nie żyje Pat Carroll. Urszula z "Małej syrenki" miała 95 lat
źródło: Getty Images
autor: CBS Photo Archive
Nie żyje Pat Carroll, amerykańska, aktorka i komiczka, laureatka nagród Emmy i Grammy, znana m.in. jako głos Urszuli z disnejowskiej animacji "Mała syrenka". Zmarła w swoim domu w Cape Cod w Massachusetts 30 lipca po przejściu zapalenia płuc. Miała 95 lat.

Pat Carroll - Kim była?Patricia Ann Carroll urodziła się 5 maja 1927 roku w Shreveport w Luizjanie. Kiedy miała 5 lat jej rodzina przeprowadziła się do Los Angeles i Carroll zaczęła grać w lokalnych produkcjach. Studiowała na Catholic University of America. Karierę aktorską zaczęła na dobre w 1947 roku.

Grała m.in. w serialach "Make Room for Daddy", "Busting Loose", "Laverne & Shirley", "She's the Sheriff" i "Ostry dyżur". Występowała też w licznych programach telewizyjnych m.in. "The Red Buttons Show", "The Danny Kaye Show" i "The Carol Burnett Show". Wystąpiła w filmach "Kopciuszek" (1965), "With Six You Get Eggroll" (1968), "Nancy Drew i tajemnice Hollywood" (2007), "Druhny" (2011) i "BFFs" (2014).

Od lat 80. zaczęła użyczać głosu serialach i filmach animowanych. Dubbingowała m.in. takie produkcje jak "A Garfield Christmas Special", "Mój sąsiad Totoro" i "Goofy na wakacjach".


Pat Carroll - najważniejsze roleNajsłynniejszą rolą w karierze Pat Carroll jest Urszula z animacji studia Disney "Mała syrenka" (1989). Aktorka powtórzyła występ m.in. w serialu "Mała syrenka" z 1992 roku oraz serii gier wideo "Kingdom Hearts". Wcieliła się też w rolę siostry Urszuli, Morgany, w sequelu "Mała syrenka 2: Powrót do morza" (2000).

W 1957 roku wyróżniono ją nagrodą Emmy za rolę drugoplanową w "Caesar's Hour". Carroll zdobyła szereg teatralnych nagród za jednoosobowy spektakl "Gertrude Stein, Gertrude Stein, Gertrude Stein" oparty na sztuce Marty'ego Martina. W 1980 otrzymała nagrodę Grammy za wersję audio sztuki.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones